Yerli üretim savaş gemileri IDEF fuarında olacak

13 Şubat 2011

 

Cumhuriyet tarihinde ilk kez üretilen yerli savaş gemileri ‘İDEF 2011-10. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda sergilenecek.

Bugüne kadar gerçekleştirilen İDEF savunma fuarlarında tank, top, helikopter, uçak gibi kara ve hava platformlarına yer veriliyordu. Fuara böylece bu sene ilk kez deniz araçlarına da yer verilmiş olacak.

TÜYAP Fuarcılık tarafından düzenlenen İDEF 2011, 10-13 Mayıs 2011 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek. Fuara en yakın yerin Büyükçekmece sahilleri olması sebebiyle deniz platformlarının bu bölgede sergilenmesi planlanıyor. Bu yılki fuarda Milgem (Milli Gemi) Projesi çerçevesinde İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nca 3 yılda tamamlanan ve Türk savunma sanayii açısından bir ilk olan Heybeliada Korveti ile Sahil Güvenlik Komutanlığı için inşa edilen Sahil Güvenlik arama ve kurtarma gemilerinden ‘TCGS Dost’ ve ‘TCSG Güven’in misafirlerin ilgisine sunulması bekleniyor. Büyükçekmece’ye demir atacak gemileri, fuara gelen yerli ve yabancı heyetler gezme fırsatı bulacak.

RMK Marine tarafından inşa edilen ‘TCGS Dost’un ilk seyir testi geçen ay yapıldı. Türk mühendisleri tarafından üretilen geminin, bu yılın eylül ayında Sahil Güvenlik Komutanlığı’na teslim edilmesi bekleniyor. Türkiye’nin ilk milli üretim savaş gemisi olan Heybeliada (F-511) Korveti ise geçen yıl kasım ayında ilk seyrine çıkmıştı. Milgem Projesi’yle, Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir savaş gemisinin savaş sistemleri de dahil olmak üzere tüm tasarım, entegrasyon ve analiz aşamaları tamamen milli olarak gerçekleştirildi. İlk Türk muharebe platformu tasarımı olarak tarihe geçen Heybeliada Korveti, Türk denizcilik sanayii açısından bir ilk olarak görülüyor. Korvetin inşasına, İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda 2007′de başlandı ve 27 Eylül 2008′de denize indirildi. Projenin ikinci gemisi olan Büyükada’nın (F-512) tekne inşası da İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda devam ediyor.

HaberTürk

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Milli gemi Heybeliada ilk seyrine çıktı Türkiye'nin ilk milli üretim savaş gemisi olan ve Milli Gemi Projesi (MİLGEM) kapsamında yapılan Heybeliada (F-511) Korveti'nin ilk seyrine çıktığı bildirildi....
  • IDEF 2011′den Görüntüler İDEF-2011...
  • TSK 4 bin yerli üretici arıyor Deniz Kuvvetleri Komutanlığı koordinatörlüğünde İTO işbirliğiyle 24-30 Eylül 2011 tarihleri arasında İstanbul Dünya Ticaret Merkezi'nde gerçekleştirilecek 3. Malzeme Yerlileştirme Sergisi'nde yer alacak 8 bin kalem malzemenin 4 bini için yerli...
  • IDEF 2009 Başladı İDEF'09 Avrasya Buluşması İstanbul Beylikdüzü'nde başladı. Bugün başlayan fuara katılımcılar yoğun ilgi gösteriyor. Bu yıl ilk kez İDEF'de deniz araçları da sergileniyor....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“Yerli üretim savaş gemileri IDEF fuarında olacak” için yorum sayısı: 1

  1. vehip güneşol
    2011.05.10 10:45

    Türk mühendis ve teknik ekibini ve projede yer alan tüm personeli tebrik ediyorum. Sizlerle gurur duyuyor tebriklerimizi sunuyoru . Bizleri yabancılardan aldığımız ikinci el hurda gemilerden kurtardınız.başarılar.

Yorumunuzu yazın...