“Teknopark İstanbul”a büyük ilgi var

6 Şubat 2011

 

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), İstanbul Ticaret Odası (İTO), Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri A.Ş. (HEAŞ), Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM) ile İstanbul Ticaret Üniversitesi ortaklığıyla, Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı bitişiğinde yaklaşık 250 hektarlık alan üzerine kurulmakta olan Teknopark İstanbul’da, binin üzerinde firma faaliyet gösterecek.

Birinci aşamada son noktaya gelindi

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, SSM ile Teknopark İstanbul’un birinci aşamasının gerçekleştirilmesinde son noktaya gelindiğini, şu anda projelerin tamamlanmak üzere olduğunu, projelerin tamamlanmasıyla ihaleye çıkacaklarını bildirdi.

Yalçıntaş, “İlk bina olduğu için kısıtlı sayıda yerimiz var. Beklentimizin ve kapasitemizin çok üzerinde bir taleple karşılaştık. Kapasitemizin 4 katı bir taleple karşılaştık ki ciddi anlamda bir duyuru da yapmamıştık. Sadece kendi WEB sitemizde duyuru yapmıştık” diye konuştu.

Avrupa, ABD ve Ortadoğu’dan büyük şirketlerin de yer aldığı başvuruların yüzde 25′inin yabancı şirketlerden geldiğini ve yoğun talep almalarının en önemli nedeninin Teknopark İstanbul’un özelliği ve sunduğu imkanlar olduğunu belirten Yalçıntaş, “Bu da bizi diğer fazlara, aşamalara çok hızlı bir şekilde geçmeye itecek” dedi.

Her isteyen şirket Teknopark’a giremeyecek

Teknopark İstanbul’un ilk binasında yer alacak şirketleri henüz seçmediklerini söyleyen Yalçıntaş, “Teknopark’a her arzu eden şirket giremiyor. Mükellefiyetleri yerine getiren ve belli özellikleri taşıyan şirketlerden bir eleme yapacağız. Öncelikle binamızın ihalesini yapmak istiyoruz. İhaleyi yaptıktan ve belli bir aşamaya geldikten sonra da şirketleri almak istiyoruz. Bu yıl sonuna doğru olabilir” şeklinde konuştu.

Teknopark İstanbul, ilk binası ile 2012 yılında hizmete girecek.

Dünya

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: , , , , ,

““Teknopark İstanbul”a büyük ilgi var” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...