İnsanın yolculuğu

31 Ocak 2011

 

Afrika kıtasından yaklaşık 60.000 yıl önce dünyaya yayıldığı düşünülen modern insanın bu göçü, bundan 100-125 bin yıl önce ve düşünülenden daha farklı bir rotadan yaptığına dair yeni bulgular elde edildi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan taş aletler, göç yolunun sanıldığı gibi Nil vadisi üzerinden kuzeye doğru değil, Kızıl Deniz üzerinden Arabistan yarımadasına doğru izlendiğinin iddia edilmesini sağladı.

Modern insanın Afrika’dan yayıldığı genel kabul görürken, bu nüfusun Asya, Uzak Doğu ve Avrupa’ya hangi yollarla yayıldığı konusunda hala kesinlik bulunmuyor. Daha önceki bilgilerle, göçün 60.000 yıl önce ve Nil vadisini izleyerek nehrin kuzeyinden, Akdeniz yakınında çıkıp buradan Orta Doğu’ya yayıldığı kabul ediliyordu.

Yeni bulgularla ilgili bir açıklama yapan, Almanya Tuebingen’deki Eberhard-Karls Üniversitesi Bilimsel Arkeoloji Merkezi’nden Hans-Peter Uerpmann, “Afrika’dan çeşitli çıkış rotalarının olabileceği anlaşılıyor. Nil nehrinin kuzeyindeki Sina yarımadasından da olabilir, Kızıl Deniz’in güneyinde, boğaz üzerinden Arabistan yarımadasına geçiş de mümkün” dedi.

Kendi bulgularının, bu ikinci rotayı gösterdiğini ifade eden Hans-Peter Uerpmann, “bu rotanın, kuzeye göre daha yoğun göçlere zemin olduğu anlaşılıyor” dedi.

O tarihte Arabistan yarımadasının bugünkü gibi çöl değil, nemli bir iklime sahip olduğu ve av hayvanları açısından da zengin olduğu belirtiliyor. O dönemde Kızıl Deniz’in ağzındaki boğazın (Babülmendep boğazı) su seviyesinin de düşük olduğu belirtiliyor. Afrika’da göllerden ve nehirlerden yararlanmayı bilen insanların, bu boğazı geçmesinin güç olmayacağı kaydediliyor.

Bulgularla ilgili yazı, Science dergisinin bu hafta yayımlanan sayısında yer alıyor.

Cumhuriyet

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • İnsanın kan ve doku DNA’sı aynı değil Kanadalı bilimadamları, insan vücudundaki kan ve doku hücrelerinde bulunan DNA’ların farklı olduğunu keşfetti. McGill Üniversitesi’nden Dr Morris Schweitzer liderliğindeki bir ekip tarafından yapılan araştırma “Human Mutation” dergisinde yayınlandı....
  • Ruslar’ın Mars yolculuğu başlayamadı, ESA ümit verdi Rus yetkililer, 9 Kasım'da Mars'a gönderdikleri, ancak Dünya'nın yörüngesinde takılıp kalan uzay aracından ümidi kestiler. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ise Phobos Grunt aracıyla temas kurmayı başardığını açıkladı....
  • Samanyolu’nun merkezinde dev patlama Bilim adamları, Samanyolu galaksisinin merkezinde, birbirine yapışık ve gama ışınları saçan iki esrarengiz dev kabarcık keşfetti. ...
  • Kentli insanın beyni farklı çalışıyor Yeni bir araştırma, kentlerde yaşayanların beyninin kırsal yerlerde yaşayanlara göre farklı işlediğini gösterdi....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“İnsanın yolculuğu” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...