Kamu kurumlarında siber tatbikat başladı

26 Ocak 2011

 

Birkaç tuş ile dünyada birçok şeyin değişebileceğinin en önemli göstergesi olan Wikileaks, ülkelere bilgilerini koruma yöntemleri konusunda ciddi uyarı yaptı. Türkiye ise bu uyarı karşısında ilk siber tatbikatını gerçekleştirmeye başladı. Basına kapalı olarak devam eden tatbikatta 39 kamu kurumu sistemlerinin güvenliğini test ediyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve TÜBİTAK’ın, Türkiye’de kurum ve kuruluşların bilgi sistemlerine yönelik siber saldırılara karşı savunma gücünü tespit için düzenlediği “Ulusal Siber Güvenlik Tatbikatı” başladı.

39 kurum ve kuruluşun katıldığı ve dört gün sürecek tatbikatta dağıtık hizmet dışı bırakma, internet sayfası tahrifatı, port tarama, kayıt dosyası analizi gibi gerçek saldırı teknikleri kullanılıyor.

Katılımcılar, bugün ve yarın kendi kurumlarında, son iki gün de aynı ortamda tatbikata katılacak.

Alınan bilgiye göre, tüm dünyanın gündemine oturan “wikileaks” belgeleri, siber güvenliğin önemini ilk kez geniş bir kitlenin gündemine taşıdı.

Bu olay, bilgilerin korunma yöntemlerinin yetersizliğini ortaya koydu.

Kurumların çeşitli siber olaylar karşısında verecekleri tepkilerin, bu tepkiler için kullandıkları kapasitenin ve aralarındaki koordinasyonun ölçülmesi ve farkındalığın arttırılması için BTK, TÜBİTAK-BİLGEM ile birlikte “Ulusal Siber Güvenlik Tatbikatı-2011″ yapacağını aylar öncesinden duyurmuştu.

28 Ocak 2011′e kadar sürecek tatbikat, ilk 2 gün katılımcıların kendi kurumlarında, son iki gün ise aynı ortamda icra edilecek. Tatbikata 39 kurum ve kuruluş katılıyor.

CNNTürk

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“Kamu kurumlarında siber tatbikat başladı” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...