Siber tatbikat yapılacak

6 Ocak 2011

 

Düzenlediği basın toplantısı ile Siber Suçlarla Mücadele Sözleşmesi’ne uygun şekilde yasa tasarılarının hazırlanmasını isteyen CHP’li Seyhan, “Aksi takdirde; kişisel verilerimiz yabancıların eline geçebilir, verilerimiz Ermenistan ve Kıbrıs Rum Kesimi ile paylaşılabilir” uyarısı yaparak “siber ordu”nun kurulması gerektiğini ifade etmişti.

TÜBİTAK’tan açıklama geldi

Seyhan’ın uyarılarının ardından TÜBİTAK’tan bir açıklama geldi. TÜBİTAK’tan, CHP’li Seyhan’a gönderilen açıklamada, Siber Güvenlik Tatbikatı’nın, TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) koordinasyonunda, 25-28 Ocak 2011 tarihleri arasında gerçekleştirileceği bildirildi.

25-28 Ocak 2011 tarihleri arasında yapılacak tatbikatın ilk iki gününde katılımcı kurumların kendi kurumlarında olacakları ve siber saldırılara karşı tespit ve önleme yeteneklerini ortaya koyacakları belirtilerek, şöyle denildi:

“Tatbikatın son iki gününde ise kurumlar toplu olarak bir salonda bulunacaklar ve mesajlarla kendilerine iletilen olası saldırılar karşısındaki tepkilerini yazılı olarak tatbikat yönetimine iletecekler.”

“Tatbikat siber saldırı gerçeğinden uzak”

CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan, “Gerçek saldırılarda zaman, mekan ve hedef belli değildir. Ayrıca saldırının kimden geleceği belli değildir. Yapılması gereken; kurumlarımızda yedekleme yapılarak ve sanal veri tabanı oluşturularak tatbikata bilgi güvenliği konusunda uzman kişiler ile beyaz şapkalı olarak anılan hackerler dahil olmak üzere tüm üniversiteler ve özel şirketlerden isteyenlerin katılımının sağlanmasıdır” dedi. Tatbikatta yapılacak eylemlerin uluslar arası siber tatbikatlarda gerçekleştirilen 20 temel konudan sadece dördünü kapsadığına işaret eden Seyhan, şöyle dedi:

“Bu tatbikat 5 ayda iki kez iptal edildi. Umarım kurumlarımız bu kez hazır olur. Bu 5 aylık süre içerisinde ABD, 12 ülkenin katılımı ile uluslar arası siber güvenlik tatbikatını yapmış oldu. Tüm olumsuzluklara rağmen bu tatbikat başlangıç açısından önemli ve yerindedir. Online 7/24 çalışacak düzenli bir siber ordu mutlak kurulmalı, bu ordunun AR-GE altyapısı TÜBİTAK’a ve birlikte çalışacak üniversitelerimize teslim edilmelidir.”

“Tüm türkiye açık bir tatbikat yapmalı”

Tüm Türkiye’ye açık bir tatbikatın yapılması gerektiğine de işaret eden Seyhan, şöyle dedi:
“Böylece Türkiye’nin siber saldırı gücü ve savunma gücü de açığa çıkmış olacaktır. Bu tatbikatı bir tek kurumda çalışan insanların yetenekleriyle sınırlı tutmak tatbikatı kısıtlı hale getirir. Yine de TÜBİTAK’ın bu çalışması başlangıç açısından çok önemlidir.”

Cumhuriyet

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Kamu kurumlarında siber tatbikat başladı Birkaç tuş ile dünyada birçok şeyin değişebileceğinin en önemli göstergesi olan Wikileaks, ülkelere bilgilerini koruma yöntemleri konusunda ciddi uyarı yaptı. Türkiye ise bu uyarı karşısında ilk siber tatbikatını gerçekleştirmeye başladı....
  • Siber terörle savaş ‘hata’ verdi Türkiye, milli tehdit ilan ettiği siber terörle ilgili tatbikat yapmayı beceremedi. Tüm kurumlar iki kez 'tatbikata hazır değiliz' dedi....
  • 1,5 milyar dolara siber güvenlik merkezi Çin’in siber teknolojiler konusunda atağa kalkması ABD’yi de harekete geçirdi. 1,5 milyar dolar harcanarak yeni bir siber güvenlik veri merkezi inşa edilecek....
  • Siber güvenlik konferansı gerçekleştirilecek Bilgi Güvenliği AKADEMİSİ tarafından TÜBİTAK BİLGEM Siber Güvenlik Enstitüsü desteğiyle düzenlenecek olan konferans, 6 Kasım 2012 tarihinde gerçekleştirilecek....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“Siber tatbikat yapılacak” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...