İstanbul tramvayını seçiyor

4 Ocak 2011

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İstanbul Ulaşım A.Ş. tarafından Türkiye’de üretilen, 2 farklı modeldeki “İstanbul Tramvayı”, İstanbullular’ın oylarıyla seçilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, İstanbullular “http://www.istanbultramvayiniseciyor.com” internet adresinden ulaşılan sayfada, “A” ve “B” modeli olarak isimlendirilen her iki tramvay aracına ait teknik bilgiler ve görsellere ulaşarak, seçimde bulunabilecek ve 31 Ocak tarihine kadar oylamaya katılabilecek.

“A” ve “B” modeli olarak iki farklı tasarımda üretilen tramvaylar, İstanbullular’ın seçeceği endüstriyel tasarım konseptine göre seri olarak üretilecek. Tasarımlar İstanbul’un hem raylı sistem hatlarında, hem de yüksek tabanlı olmaları sebebiyle hafif metro hatlarında kullanılabilecek.

Ulaşım A.Ş, şimdi bu serinin devamı niteliğinde ancak tamamen yeni ve farklı tasarıma sahip yeni nesil tramvay araçlarını üretmek ve seri üretime geçmek amacıyla yeni bir proje başlatıyor. Bu proje seri olarak üretilecek “İstanbul Aracını” belirleyecek.

Mühendislik ve endüstriyel tasarım çalışmaları yapılarak iki farklı dış görünüm konsept alternatifi sunulan araçlarda temel olarak, İstanbul’un kent siluetini oluşturan çok kimlikli fakat aynı zamanda bütün kimlik göstergelerinin tek potada eridiği kavramsal yaklaşımlar kullanıldı.

İstanbul’un raylı taşımacılık sistemi içinde önemli görevler üstlenecek olan bu tramvayların dış görünüm konseptinin seçimi büyük önem taşıyor. Oluşturulan dış görünüm konseptlerinde bir yandan İstanbul’un geçmiş ile bugünü buluşurken, diğer yandan araçların sahip olduğu ileri teknoloji ve mühendislik bilgisi de örnek araçlara yansıtıldı.

Tramvaylardaki temel teknik özellikler

Yüksek tabanlı tramvay aracı, tek kabinli ve çift yönlü olarak üretilecek. 2, 3, 4′lü dizi halindeki tren setleri CPU esaslı araç kontrol bilgisayarı, çevre dostu elektrik tahrik sistemi, düşük enerji tüketimi, otomatik frenlemeye geçen güvenlik sistemi, GPRS, LCD ekran yolcu bilgilendirme sistemi, sürücü kamera sistemi, bağımsız yolcu ve sürücü kabin klimaları, elektrik kontrollü kapılar, dinamik süspansiyon sistemi, direk olmayan aydınlatma, sirkülasyonu kolaylaştıran yolcu kabin tasarımı özelliklerine sahip olacak.

Tren setlerinde ayrıca, özel engelli alanı, kompozit kaplamalar, ergonomik dashboard tasarımı, darbe azaltıcı tampon tasarımı özellikleri bulunacak.

25 metre uzunluğundaki araçların genişliği 2 metre 65 santimetre, yüksekliği 3 metre 36 santimetre olacak. Araçların oturan yolcu kapasitesi 40, ayakta yolcu kapasitesi 245, maksimum hızı 80 km/h olacak.

Dünya

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • “Onuk Sazan” görücüye çıktı Tamamen Türk tasarımı olan spor araba "Onuk Sazan"ın seri üretimine 2010'da başlanacak, yılda 5 adet üretilecek....
  • İstanbul taksisini seçti İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Taksi Tasarım Proje Yarışması sonuçlandı. Oylamaya katılan 340 Bin İstanbullu, B Model Taksiyi “İstanbul’un taksisi” olarak seçti....
  • Hedef ‘hipersonik’ yolcu uçağı NASA, ses hızından 7 kat daha süratli uçabilecek bir yolcu uçağının yapımı için resmen düğmeye bastı. 'Hipersonik' uçak, saatte 8 bin 643 kilometre hıza çıkabilecek. Böylece normalde 10 saat olan...
  • Bursalılar kendi ürettikleri tramvaya binecek Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe, 2010 yılında en önemli projeleri olarak sokak tramvaylarını hayata geçireceklerini söyledi. Projeye göre, şehir merkezinde genişlemeye elverişli olmayan caddelere alternatif olarak sokak tramvayı inşa...

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“İstanbul tramvayını seçiyor” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...