Almanya’dan siber savunma hamlesi

27 Aralık 2010

 

Çin başta olmak üzere, rakip ülkelerden sanayi casuslarının ve bilgisayar korsanlarının artan hedefi haline gelen Almanya, siber âlemden saldırılara karşı koyabilmek için özel bir güvenlik merkezi kuruyor.

AB’nin en büyük ekonomisi olan Almanya, yeni teknolojiler üretmede de Avrupa’da başı çekiyor. Ancak Alman firmalarının yeni buluşları ve ürettikleri modeller, özellikle Çin kaynaklı siber saldırılarla ele geçirilmeye çalışılıyor.

Almanya Federal İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Stefan Paris, özellikle internet üzerinden Alman firmalarına ve resmi kurumlarına yönelik saldırılarda rekor artış görüldüğünü buna karşı yeni önlemlerin hayata geçirileceğini açıkladı.

Sözcü Paris, “Almanya ileri teknoloji alanında büyük bir deneyime ve know-how birikimine sahip bir ülke. Dışarıdan bazıları da bu bilgiyi elde etmeye çalışıyor. Burada Çin büyük bir rol oynuyor” dedi.

2009 yılında Alman şirketleri ve devlet kurumlarına yönelik yaklaşık 900 siber saldırı meydana gelirken, 2010 yılının yalnızca ilk 9 ayında, 1600 saldırı düzenlendi. İçişleri Bakanlığı yetkilileri, sanayi casusları ve bilgisayar korsanlarının düzenledikleri saldırılarının sayısının bundan çok daha fazla da olabileceğini, istatistiklerde ancak kesin olarak tespit edilebilen saldırıların kayıt altına alınabildiğini kaydediyor.

Ulusal Siber Savunma Merkezi

Almanya’nın 2011 yılı içinde kurmayı tasarladığı Ulusal Siber Savunma Merkezi’nde, Federal Emniyet Teşkilatı uzmanları, istihbaratçılar, bilişim uzmanları ve özel sektörden uzmanların görev alması bekleniyor.

Federal Enformasyon Teknolojileri Güvenliği Dairesi bünyesinde oluşturulacak merkez, siber saldırılara karşı alınmakta olan önlemlerinin koordinasyonunu sağlamayı, bu alanda kurumların kaynaklarını daha etkili kullanmalarını, bilgi birikimini paylaşmayı hedefliyor.

Almanya’nın Ulusal Siber Savunma Merkezi oluşturma kararı, NATO liderlerinin Kasım ayında düzenledikleri zirvede, siber güvenliği İttifak’ın temel önceliklerinden biri olarak belirlemelerinin ardından geldi. Amerika Birleşik Devletleri de geçtiğimiz yıl Siber Karargâhı’nı oluşturmuştu.

Deutsche Welle

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“Almanya’dan siber savunma hamlesi” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...