AB, biyoyakıtların yan etkilerini azaltmayı amaçlıyor

23 Aralık 2010

 

Avrupa Birliği yönetimi 22 Aralık Çarşamba günü, biyoyakıt üretiminin istenmeyen yan etkilerini daha da azaltmayı amaçladıklarını açıkladı.

Avrupa Komisyonu, iki yıllık bir araştırmanın sonunda, “dolaylı arazi kullanımında değişiklikler” kavramının biyoyakıt kullanımı sayesinde oluşan karbon kazanımlarının azalmasına sebep olduğunu açıkladı. Ancak sürdürülebilir olmayan biyoyakıtlara karşı yeni önlemleri hemen önermekten kaçındı. Bunun yerine Komisyon, biyoyakıtların ormansızlaştırmaya sebep olmadığından ve gıda fiyatlarını yükseltmediğinden emin olmak için, önümüzdeki Haziran ayında yeni bir strateji planı açıklamadan önce, altı aylık bir çalışmanın daha yapılmasını önerecek.

Komisyon, sunulan raporun “dolaylı arazi kullanımı değişiklikleri” kavramının, sera gazı emisyonu kazanımlarının azalmasına sebep olabileceğine ve bazı belirsizliklere işaret ettiğini açıkladı.

Raporun hazırlanmasından önce Komisyon’daki uzmanlar arasında bir yıl boyunca süren tartışmalar, AB’nin, Fransa, Almanya, Brezilya, Malezya ve Endonezya gibi ülkelerde üretilen biyoyakıt için yıllık 13 milyar euroluk bir pazar oluşturma planlarına gölge düşürmüştü.

Avrupa’da biyoyakıta yapılan yatırımlar, sektörün çevreye etkilerinden şüphe duyulması ve zor yatırım şartları sebebiyle durma noktasına geldi. AB Enerji Komisyonu üyesi Günther Oettinger, “Konuyu ciddi bir şekilde araştırmamız ve olumsuz yan etkilere sebep olmayacak bir kanunname hazırladığımızdan emin olmalıyız” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Yatırımlar konusunda tereddüt büyük ölçüde “dolaylı arazi kullanımında değişiklikler” adı verilen bir kavram sebebiyle ortaya çıktı. Bu kavram temel olarak, bir gıda ürününün biyoyakıt üretiminde kullanılmasının, dünyanın başka bir yerinde aynı üründen daha fazla üretilmemesi halinde o ürünün fiyatının küresel düzeyde artışa geçmesine sebep olacağını, aynı zamanda iktisadi eğilimin bu fazladan üretimin tropik alanlarda gerçekleşmesi doğrultusunda olduğundan, dolaylı olarak ormansızlaşmaya yol açacağını öngörüyor.

Aynı zamanda bu durumda tarım arazisi açmak için ormanların geniş ölçekte yakılmasının, biyoyakıtların çevreye olan faydasını ortadan kaldıracak kadar küresel ısınmaya sebep olan emisyon ortaya çıkaracağı belirtiliyor.

Komisyon’un farklı biyoyakıt üretiminde kullanılan değişik tarım ürünlerinde yaptığı 15 ayrı çalışma, Avrupa’nın biyoyakıt politikalarının önümüzdeki on yıl içinde Danimarka büyüklüğünde bir alana (4.5 milyon hektar) dolaylı olarak olumsuz etkisi olacağını ortaya çıkarmıştı. Reuters ise bu büyüklükte bir alanın tarıma açılmasının, Almanya’nın bir yıllık fosil yakıt emisyonu kadar (200 milyon ton) bir karbon emisyonuna yol açacağını hesaplıyor.

Sanayiciler ise bu öngörünün hatalı olduğunu, tarım stratejilerinde gerçekleştirilecek düzenlemelerle mevcut arazilerdeki tarımsal üretimin artırılabileceğini savunuyor ve yatırımda bulunmak için konunun açıklığa kavuşmasını bekliyor.

Komisyon’un önünde şimdi durumu sadece takip etmek, yeni sürdürülebilirlik gereksinimleri oluşturmak, ya da en az sürdürülebilir olan biyoyakıtları caydırıcı önlemler almak gibi seçenekler bulunuyor.

EurActiv

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: , ,

“AB, biyoyakıtların yan etkilerini azaltmayı amaçlıyor” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...