Wikileaks’in siber savaşı yayılıyor

10 Aralık 2010

 

Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ın gözaltına alınmasının ardından ‘hacker’ların açtığı siber savaşın boyutu giderek genişliyor. Bilgisayar korsanları kredi kuruluşları ve bankaların ardından siyasîlere göz dikti.

ABD Dışişleri Bakanlığı’na ait belgeleri ifşa eden internet sitesi Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ın gözaltına alınmasının ardından Assange’ı destekleyen “hacker”ların açtığı savaş yayılıyor.

Wikileaks sitesine yapılan bağışları engelleyen MasterCard ve Visa’nın internet sitelerini çökerten ‘Anonim’ adlı hacker grubu, Assange’ın hesabını donduran İsviçreli Postbank Postfinance ile çevrimiçi ödeme servisi Paypal’ın sitelerine de saldırmıştı.

Grubun sözcüsü, İngiliz BBC yayın kuruluşuna verdiği demeçte, “Savaş daha sona ermedi” dedi. Kendini ‘Soğukkanlı’ lakabıyla tanıtan sözcü, internetin açık olmasını ve herkes için her zaman serbestçe erişilebilmesini istediklerini belirterek bunun bir veri savaşı olduğunu söyledi.

Giderek daha fazla kullanıcının, binlerce bilgisayarın gücünü birleştirerek internet sitelerine saldırı için kullanılan botnetlere katıldıklarını belirten sözcü, “Yaklaşık 50 kullanıcıyla başladık, şu an yaklaşık 4 bin destekçimiz var” diye konuştu.

‘Anonim’ grubunun sözcüsü, bu ‘ordu’nun, aralarında Facebook ve Twitter sosyal paylaşım ağlarının da bulunduğu forumlarda dünyanın dört bir yanında internet yoluyla konuşlandığını belirtti. Bu arada gruba ait Facebook ve Twitter’daki kullanıcı hesapları silindi.

Siyasîler de hedef tahtasında

ABD’deki aşırı muhafazakarların sembol isimlerinden Sarah Palin de Wikileaks destekçilerinin hedef tahtasında. Palin’in internet sitesinin bir süreliğine bloke edildiği bildirildi. Amerikan ABC televizyonu, Palin ve eşinin kredi kartlarının da bloke edildiğini belirtti.

Palin, Assange’ı ‘eli kanlı Amerikan karşıtı ajan’ diye nitelemişti. Wikileaks’e teknik yardımı kesmeleri için şirketlere çağrıda bulunan Senatör Joe Lieberman’ın internet sitesi de bilgisayar korsanlarının saldırısına hedef oldu.

Assange hakkında tutuklama emrini çıkaran İsveç’in de saldırıya hedef olduğu bildiriliyor. İsveç’ten Aftonbladet gazetesi, Çarşamba’yı Perşembe’ye bağlayan gece İsveç hükümetinin internet sitesine birkaç saatliğine ulaşılamadığını kaydetti.

39 yaşındaki Avustralya vatandaşı Julian Assange, salı günü Londra’da polise teslim olmuştu. Assange hakkında İsveç, iki kadına cinsel tacizde bulunduğu suçlamasıyla tutuklama emri çıkartmıştı. Assange’ın İsveç’e iade edilip edilmeyeceğine İngiliz yargısı karar verecek.

Deutsche Welle

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Wikileaks kurucusunun TV şovu Mart’ta yayında WikiLeaks ile dünyayı sallayan Julian Assange şimdi de TV'de program yapmaya başlıyor. Mart ayında başlayacak olan programlarda Assange konuklarını ağırlayacak....
  • Kamu kurumlarında siber tatbikat başladı Birkaç tuş ile dünyada birçok şeyin değişebileceğinin en önemli göstergesi olan Wikileaks, ülkelere bilgilerini koruma yöntemleri konusunda ciddi uyarı yaptı. Türkiye ise bu uyarı karşısında ilk siber tatbikatını gerçekleştirmeye başladı....
  • Wikileaks’e rakip geliyor ABD'nin Irak ve Afganistan savaşlarına dair gizli belgelerin ardından Dışişleri Bakanlığı'nın gizli kriptolarını yayınlayarak dünyada gündemin ilk sırasına oturan Wikileaks'e rakip geliyor. Yeni platformun adı Openleaks....
  • Siber uzay suç örgütlerinin yeni mekanı Rusya’da siber suçlar listesi giderek kabarıyor. Bankalara, bireysel hesaplara ve şirketlerin güvenlik sistemlerine yapılan siber saldırılarda ciddi artış görülüyor....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“Wikileaks’in siber savaşı yayılıyor” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...