Google, akıllı telefonda hatalarını kapattı

10 Aralık 2010

 

Google, kendi markasıyla piyasaya sürdüğü Nexus One’da yaşadığı hayal kırıklığını unutmak istiyor. Nexus S adını taşıyan yeni akıllı telefonu gerek donanımı gerekse yazılımıyla selefini aşıyor.

Google’ın mobil cihazlar departmanı başkan yardımcısı Andy Rubin, Nexus S’in geliştirilmesi sürecinde donanım ve yazılımın uyumlu çalışması için Samsung’la çok yakın işbirliği yaptıklarını söyledi. Nexus One, Tayvanlı HTC tarafından geliştirilmişti.

Nexus S, Android 2.3 (Gingerbread) sürümünü taşıyan ilk akıllı telefon oldu. Google, Gingerbread’in önceki sürümlere kıyasla çok daha hızlı olduğunu, daha anlaşılır bir görsel arayüze kavuştuğunu savunuyor. Nexus S’in 1 GB işlemcisi ve 4 inç boyutunda Super Amoled dokunmatik ekranı bulunuyor.

Yongaya NFC özelliği eklendi

Nexus S, selefi Nexus One’a kıyasla biraz daha büyükçe bir ekranın yanı sıra 16 GB’la daha güçlü bir dahili hafızaya sahip. Nexus S’in 5 MP arka kamerasının yanı sıra görüntülü görüşme için bir de ön tarafta kamerası bulunuyor. Bu kamera 720 x 480 çözünürlüğünde HD video çekebiliyor. Nexus S’in yongasına dahil edilen yeni bir özellik, kısaca NFC olarak anılan „Yakın Saha İletişimi“ uygulamalarına imkân sağlıyor. NFC ile kredi ya da bankamatik kartına gerek olmadan ödeme yapılabiliyor, fotoğraf, telefon numaraları ve diğer iletişim bilgilerinin değişimi sağlanıyor.

Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemi yüklü cihazların akıllı telefon piyasasından aldığı pay giderek büyüyor. Farklı üreticilerin imzasını taşıyan Android yüklü cihazların sayısı 100’ü aştı. Android’in açık kaynak kodlu olması web geliştiricileri teşvik eden faktörler arasında yer alıyor. Android Market’teki uygulama sayısı 100 bini aşmış durumda. Google, NFC yongasının sunduğu yeni özelliklerin uygulama pazarını daha da canlandırmasını umuyor.

Google pazarlamayı „işin ehline“ bıraktı

Android, Apple’ın akıllı telefonu iPhone’un en sıkı rakibi kabul ediliyor. Google, Nexus One’ı yalnızca internet üzerinden kendisi pazarlamaya çalışmış, ancak umduğunu bulamayınca Nexus One için özel olarak kurulan online mağazayı kapatmıştı. Uzmanlar, pazarlamada yaşanan bu olumsuz deneyimden ders çıkarak Google’ın Nexus S’in ABD’de 16 Aralık’ta başlayan satışını Best Buy mağazalar zincirine bıraktığına dikkat çekiyor. Google telefonları kontratlı ya da kontratsız edinilebilecek.

Deutsche Welle

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Google Nexus One satışına son verdi Google, Nexus One marka akıllı telefonların ABD’de internet üzerinden satışına son verildiği belirtildi. Böylece Google'ın GSM firmalarından bağımsız telefon satışı stratejisi başarısızlığa uğramış oldu....
  • Akıllı telefonda rekabet kızışıyor Dünyanın bilgisayar üretim devlerinden HP de akıllı telefon piyasasına giriyor. HP, Palm'i 1,2 milyar dolara satın alarak bu hedef kapsamında ilk adımı attı....
  • Google yeni Nexus için ortağını seçti Pek çok farklı şirketle Nexus Program’ı üstünde çalışarak ürünler çıkaran Google, bu sefer de LG ile birlikte yeni Nexus akıllı telefonu çıkarmayı planlıyor....
  • Akıllı telefonda ilk tercih ekran büyüklüğü NPD Group'un akıllı telefonları konu alan son araştırmasına göre, tüketicilerin akıllı telefon tercihindeki belirleyici rolü en büyük faktör ekran büyüklüğü....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“Google, akıllı telefonda hatalarını kapattı” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...