Uzay mekiği Discovery’nin son yolculuğu ertelendi

4 Aralık 2010

 

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) uzay mekiği Discovery’nin fırlatılma tarihinde tekrar değişiklik yaptı. Böylece son mekiğin uzay yolculuğu 7′nci kez ertelenmiş oldu.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA), 3 Aralık’ta uzaya fırlatılması planlanan Discovery uzay mekiğinin teknik bir problemden ötürü 3 Şubat’tan önce fırlatılmayacağını duyurdu.

Şimdiye kadar 38 defa uzaya gönderilen Discovery’nin, son yolculuğunun ardından müzeye kaldırılması planlanıyor.

Mekik 3 Şubat’ta fırlatılamazsa Şubat sonu ya da Nisan ayı öngörülüyor.

İnsansı robot taşıyor

NASA’dan John Shannon, son olarak dış yakıt tankında dördüncü bir çatlak bulunduğunu bildirmiş ve yeni bir güvenlik analizinin gerekli olduğunu açıklamıştı.

Discovery, Uluslararası Uzay İstasyonu’na uzayda görev yapmak için tasarlanan ve “Robonaut 2″ adını taşıyan bir insansı robot taşıyacak. İstasyona götürülecek malzeme arasında daha fazla depolama ve araştırma alanı yaratacak yeni bir modül de bulunuyor.

En eski uzay mekiği Discovery, uçuşundan sonra Atlantis ve Endeavour ile birlikte müzeye kaldırılacak. Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşım Rus Soyuz araçlarıyla sağlanacak.

Deutsche Welle

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Endeavour’un uzay yolculuğu ertelendi NASA, “Endeavour” uzay mekiğinin fırlatılışının, mekiğin dış yakıt tankındaki hidrojen sızıntısı nedeniyle ertelendiğini duyurdu. Sızıntının mekiğe yakıt doldurulurken tespit edildiği belirtildi....
  • Son uzay mekiği 8 Temmuz’da fırlatılacak Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA yetkilileri, son uzay mekiğinin 8 Temmuz’da fırlatılmasına oybirliğiyle karar verdi....
  • İlk robot astronot fırlatılmaya hazır Uzayda görev yapmak üzere tasarlanan ilk insansı robot, Discovery uzay mekiğinin 1 Kasım'daki son seferinde Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) götürülecek....
  • Atlantis son yolculuğuna hazır Amerikan uzay mekiği Atlantis’in son uzay uçuşu için 14 Mayıs’ta fırlatılacağı bildirildi....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“Uzay mekiği Discovery’nin son yolculuğu ertelendi” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...