ABD ordusundan sosyal paylaşım sitesi uyarısı

20 Kasım 2010

 

Amerikan Hava Kuvvetleri’ne bağlı birliklere Facebook ve benzeri sosyal paylaşım sitelerini kullanmamaları uyarısında bulunuldu.

Hava Kuvvetleri’nin iç internet sayfasında yayınlanan ve komutanlara göderilen uyarıda bu sitelerin, askerlerin bulundukları yerin tespitini kolaylaştırması sebebiyle, güvenlik tehdidi oluşturdukları söylendi.

Uyarı metninde bu sitelerin “dikkatsiz bir şekilde kullanılması halinde ciddi güvenlik zaaflarının” ortaya çıkabileceğine dikkat çekildi.

Benzer bir uyarının Amerikan ordusunun tümüne yollanacağı tahmin ediliyor.

GPS teknolojisi endişe yaratıyor

Associated Press’e göre Hava Kuvvetleri’ni endişelendiren baş etmen, Blackberry ya da Iphone gibi taşınabilir cihazların askerler arasında yaygınlaşması ve bu araçlarda mevcut olan GPS teknolojisi sebebiyle kullanıcıların bullundukları noktanın tespitinin mümkün olması.

Hava Kuvvetleri’ne göre, sosyal paylaşım sitelerindeki bazı uygulamalar sayesinde kolaylıkla gerçekleştirilebilen lokasyon tespiti, “düşman tarafından da kullanılabilecek bir özellik”.

BBC

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“ABD ordusundan sosyal paylaşım sitesi uyarısı” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...