Milli gemi Heybeliada ilk seyrine çıktı

13 Kasım 2010

 

Türkiye’nin ilk milli üretim savaş gemisi olan ve Milli Gemi Projesi (MİLGEM) kapsamında yapılan Heybeliada (F-511) Korveti’nin ilk seyrine çıktığı bildirildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığından yapılan açıklamada, MİLGEM Projesiyle, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir savaş gemisinin savaş sistemleri de dahil olmak üzere tüm tasarım, entegrasyon ve analiz aşamalarını tamamen milli olarak gerçekleştirildiği belirtildi.

Heybeliada (F-511) Korveti’nin, İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda 22 Ocak 2007′de inşasına başlandığı ve 27 Eylül 2008 tarihinde denize indirildiği belirtilen açıklamada, “Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın, bu projeyle çok sayıda milli sanayi kuruluşu, üniversite ve bilimsel kurumu bir araya getirerek, bilgi ve tecrübe birikimiyle Türkiye’nin kendi savaş gemisinin tasarım ve üretimini yapmasını sağlamıştır” denildi.

ZD YouTube FLV Player

Açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Türkiye’nin ilk milli üretim savaş gemisi olan Heybeliada’nın (F-511) donatım, test, tecrübe ve eğitim faaliyetlerine yoğun bir program dahilinde devam edilmektedir. Bu kapsamda, 02 Kasım 2010 tarihinden itibaren Deniz Kabul Tecrübelerine başlanılan Heybeliada’nın ana tahrik (ana makine), seyir sistemleri ve savaş sistemlerinin deniz şartlarındaki performans kontrolleri yapılmaktadır.

Projenin ikinci gemisi olan Büyükada’nın (F-512) tekne inşası da İstanbul Tersanesi Komutanlığında devam etmektedir. Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Heybeliada’nın (F-511) tasarım, inşa ve kullanım sürecinden elde edilecek bilgi ve tecrübeler ışığında Deniz Kuvvetlerinin ihtiyaçlarına yönelik su üstü ve su altı silah sistem ve platformlarının geliştirilmesine devam edilecektir.”Diğer fotoğraflar:

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“Milli gemi Heybeliada ilk seyrine çıktı” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...