Siber uzay suç örgütlerinin yeni mekanı

29 Ekim 2010

 

Rusya’da siber suçlar listesi giderek kabarıyor. Bankalara, bireysel hesaplara ve şirketlerin güvenlik sistemlerine yapılan siber saldırılarda ciddi artış görülüyor.

Kendilerini bilgisayar dünyasının ücretli askerleri olarak görüyorlar. Bireysel internet kullanıcıları, bankaları ve büyük küçük her türden şirketi hedef alarak saldırıya geçiyorlar. Amaçları, şirket bilgilerini çalmak, hesaplarla oynamak ve web sayfalarını engellemek.

“Siber Kaos Yarışması”

Sank Petersburg, Rus siber ucubelerin başkenti olarak kabul ediliyor. Burada, hacker olarak tanımlanan internet korsanlarının yıllık “Siber Kaos” adlı yarışması düzenleniyor.Karanlık büyük bir salon. Bir düzine insan gözlerini laptoplarından ayırmıyor. Uykusuz geçen iki gün içinde bilişim dâhileri, güvenlik açıkları bulup sisteme giriş yapmak zorundalar. Yarışmanın organizatörü Anto “Bu çocuklardan biriyle yolda konuşmaya çalışsanız, sizinle konuşacak konu bulamazlar. Bunlar neredeyse sadece bilgisayarla yaşayan içine kapanık insanlar” diyerek, yarışmaya katılan bilgisayar dâhilerinin pek konuşkan olmadığını belirtti.

Hackerlar, şehirdeki kablosuz internet ağlarını kırmaya çalışıyor. Bu sayede Rus bankalarındaki internet hesaplarına sızmaya çalışıyorlar. Tüm işlem yaklaşık bir saat sürüyor. Banka durumu farkedince, alarm devreye giriyor ve hedef alınan banka hesabına ulaşılmasına ve hesaptan para çekilmesine engel olunuyor. Hackerlardan Alex “Yakalanma riskiniz bu aralar çok önemsiz. Şehrin dışındaki yabancı bir internet ağı üzerinden bağlanıyoruz. Aynasızların buraya gelmesi uzun sürüyor. Buradan çabucak uzaklaşabiliyoruz. Sonra bize aktardığımız parayı nakit olarak getirecekler devreye giriyor” diyerek, her zaman başarılı olmadıklarını ifade etti.

Hackerların da işi zor…

Rusya’da Alex gibi siber suçluların sayısının 20 bine ulaştığı tahmin ediliyor. Hackerlerin de işi zor. Yaptıkları yasadışı işlemler öncesi hazırlıkları oldukça uzun sürüyor. Her an yeni elektronik gelişmeleri takip etmek zorundalar. Günde neredeyse 10 saat internet ağında dolaşıp anti virüs programlarını incelemek zorundalar.

Siber suçlular tek başına hareket etmiyor genelde organize çalışıyorlar. Dışarıya kapalı internet forumlarında organize oluyorlar. Bu forumlarda bilgi paylaşıyor ve iş teklifleri alıyorlar. Siber suçluların göz diktiği en önemli hedefler arasında AB, Kanada ve ABD yer alıyor. “Daha ziyade şöyle düşünüyorlar: Kimseyi bıçakla tehdit etmiyorum. Sadece tanımadığım insanların hesaplarından yabancı para çekiyorum. Sigortalar nasılsa böylesi kayıpları karşılıyor” diyen Hacker dergisinin şef editörü Nikita Kislizin hackerlerin suçluluk hissetmediğini belirtti.

Siber suçlar ciddiye alınmıyor

Moskova’daki şirketler her an tetikte. Bilişim güvenlik şirketi IBGrub’un Müdürü Llja Sachkow “Telefon ihbarını alır almaz yola çıkıyoruz. Çünkü polis böyle bir ihbarı ciddiye almıyor ve 30 gün beklettiği oluyor” diyerek, Rus firmalarının siber saldırı durumlarında polise pek güvenemediklerini belirtti.

Teknik ve personel yetersizliği nedeniyle Rusya’da siber polis olayların sadece küçük bir kısmını takip edebiliyor. “Rusya’da bir siber suçlu on bin ya da yüz bin Euro çaldığı zaman, sadece birkaç yıl gözetim cezası alıyor. Daha fazla değil. Ve bu birçok olayda böyle. Buradaki hâkimler bu suçların büyük meblağlarla bağlantılı gerçek birer hırsızlık olayı olduğunu anlayamıyor” diyen, Rusya’nın tanınmış virüs avcısı Eugene Kasperski, siber suçluların hafif cezalarla sıyrılmasına gerekçe olarak adliye ve polis teşkilatındaki yolsuzluklara işaret etti.

Deusche Welle

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • ABD’nin yeni siber güvenlik planları Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, ülkedeki bilgisayar sistemlerini siber saldırılara korumak için yeni planlarını açıkladı....
  • Siber saldırılar arttı Siber suçların yol açtığı zarar yılda ortalama 5,9 milyon dolar; siber saldırıların neden olduğu kayıplar ise yılda 1,5 milyon ile 36,5 milyon dolar arasında....
  • 1,5 milyar dolara siber güvenlik merkezi Çin’in siber teknolojiler konusunda atağa kalkması ABD’yi de harekete geçirdi. 1,5 milyar dolar harcanarak yeni bir siber güvenlik veri merkezi inşa edilecek....
  • Siber güvenlik konferansı gerçekleştirilecek Bilgi Güvenliği AKADEMİSİ tarafından TÜBİTAK BİLGEM Siber Güvenlik Enstitüsü desteğiyle düzenlenecek olan konferans, 6 Kasım 2012 tarihinde gerçekleştirilecek....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“Siber uzay suç örgütlerinin yeni mekanı” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...