Çin’de çevreci devrim

16 Ekim 2010

 

Dünyada atmosferi en fazla kirleten ülke olan Çin, Almanya’yı geride bırakarak yenilenebilir enerjide dünyanın en büyük pazarı haline geldi. Çin, bu alana ABD ile Avrupa’nın toplamından daha fazla yatırım yapıyor.

Çin’de çevreci bir devrim yaşanıyor. Çin’in yenilenebilir enerji üretme kapasitesi henüz ABD’nin gerisinde dünyada ikinci sırada. Ancak Çin rüzgâr, güneş ve su gibi doğal kaynaklardan elde edilen yenilenebilir enerji sektöründe en hızlı büyüyen ülke. Geçtiğimiz yıl Çin’de toplam 14 bin megawatt güce sahip rüzgâr türbinleri kuruldu.

Çin 2009 yılında rüzgâr gücü kapasitesini 25,8 gigawatta yükselterek Almanya’yı geride bıraktı. 2008’de Çin’in rüzgâr gücü kapasitesi henüz 12,02 gigawatttı. Çin güneş enerjisi sistemlerinde de Almanya’yı geçti. Geçtiğimiz yıl Çin, güneş enerjisini elektrik akımına dönüştüren fotovoltaik panellerin üretiminde pazar payını yüzde 40’a yükseltirken, Almanya’nın payı yüzde 15’e geriledi.

Üretim kalitesi yükseldi
Güneş enerji sistemleri sunan Çin-Alman ortak girişimi Sinosol AG Stuttgart’ın Yönetim Kurulu Üyesi Sven Krug bunu Çin’de üretim kalitesinin giderek yükselmesine bağlıyor. Krug, “Çin mallarının kalitesi başta gelen dünya markalarıyla yarışabilecek düzeyde. Deneyimlerimiz Çinlilerin de artık kalitenin sürekliliği konusunda ileri görüşlü olduklarını gösteriyor“ diyor.

Sinosol şirketi güneş enerjisi ürünlerini Çin’den alıp, Avrupa’ya satıyor. Çin’de yenilenebilir enerji sektöründe yaşanan patlama sayesinde firma son yıllarda yüzde 100 büyüme kaydetti.

DeutscheWelle

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Rüzgar enerjisi Avrupa’da büyümeye devam ediyor Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği EWEA Avrupa rüzgar enerjisi sektöründeki 2010 yılı gelişmelerini inceleyen bir çalışma hazırladı. EWEA'nın çalışmasındaki verilere göre 2010 yılında kıtada rüzgar enerjisi sektörü güçlü bir büyüme gösterdiyse...
  • “Rüzgar”ın enerjisi dünyayı sarıyor Enerji fiyatlarındaki artış, arz güvenliği sıkıntısı ve talepteki yükselişle beraber dünya, yönünü ucuz ve yenilenebilir enerji kaynağı olan rüzgara çevirdi....
  • İspanya’dan Romanya’ya 2 Milyar Euro’luk rüzgar yatırımı İspanyol enerji devi Iberdrola'nın yenilenebilir enerji kolu Iberdrola Renovables'ın Romanya'da toplam kurulu gücü 1.500 megavatı aşacak ve 1 milyonu aşkın evin enerji ihtiyacını karşılayacak 50 adet rüzgar tarlası kurmak için...
  • Umutlar çevreci ekonomiye bağlandı Mali kriz ekonomide etkili olmaya devam ediyor. Uzmanlar krizden çıkış yolları arasında çevre ve iklim yatırımlarına işaret ediyor. Çin ve Hindistan bu alanda Batılı ülkelere örnek bir politika izliyor....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“Çin’de çevreci devrim” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...