İsrail-Rusya ilişkilerinde “füze krizi”

20 Eylül 2010

 

İsrail’in uzun bir süredir engellemeye çalıştığı Rusya’nın Suriye’ye füze satma kararı, İsrail’de öfke ve tepkilere neden oldu. İsrail’in Yedioth Ahranot gazetesi, Rusya’nın “Suriye’ye gelişmiş Cruise füzeleri sağlayacağını” manşetten duyururken, haberi, “Rusya ile Füze Krizi” başlığı altında verdi.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak’ın 1.5 hafta önce Moskova ziyaretinin ardından gelen kararı, “İsrail’in yüzüne bir tokat” olarak nitelendiren gazete, Rusya’nın, donanma gemileri için tehlike yaratacak Yakhont füzelerini satış kararını açıkladığını belirterek, buna karşın İsrailli yetkililerin de “Biz de onların (Rusya) düşmanlarına silah sağlayacağız” tehdidinde bulunduğunu duyurdu.

İsrailli bir yetkili gazeteye, İsrail’in üçüncü dünya ülkelerine “stratejik”, dengeyi bozacak silahlar satmaktan kaçındığını ifade edip, bu nedenle Rusya’nın da aynı şekilde davranması beklentisinde olduklarını kaydetti.

İsmi verilmeyen İsrailli yetkili, “Tam da Filistinlilerle barış müzakerelerine başlandığı sırada, (Lübnan’daki) Hizbullah’ın iki önemli destekçisinden biri olan Suriye’ye gelişmiş silahların sağlanması, Ortadoğu’daki ılımlı güçleri cesaretlendiren bir hareket olmamıştır. Bu daha çok aşırıcı devletlere bir ödüldür” dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da İsrail’de büyük tepkiye neden olan, Rusya’nın Suriye’ye gelişmiş, süpersonik Yakhont füzeleri satışıyla ilgili olarak “yoğun diplomatik çabalara rağmen, Rusya’yı, Suriye’ye füze satışını durdurma konusunda ikna edemediklerini” söyledi.

Netanyahu, bugün toplanan haftalık olağan Bakanlar Kurulunun basına kapalı bölümünde, Rusya’nın P-800 olarak da bilinen füzelerin Suriye’ye satılmasını, İsrail için bir “sorun” olarak nitelendirdi.

Rusya ile Suriye arasındaki anlaşma 2007′de imzalanmış, geçen ay İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Rusya Başbakanı Vladimir Putin ile konuşup, silahların Hizbullah’ın eline geçeceği gerekçesiyle, anlaşmayı iptal etmesini istemişti.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak da geçtiğimiz günlerde aynı misyon doğrultusunda Moskova’ya bir ziyarette bulunmuş ve Putin’in yanı sıra Rusya Savunma Bakanı Anatoliy Serdyukov ile görüşmüştü.

Bazı İsrail basın organları, P-800 füzelerinin 2006′da Hizbullah’la girişilen ikinci Lübnan Savaşı sırasında bir donanma gemisini vuran füzeden çok daha tehlikeli olduğunu, bu füzelerin nihayetinde Hizbullah’a ulaşacağı iddiasında bulundu.

Yakhont füzelerinin hızı nedeniyle dünyanın en gelişmiş füzelerinden olduğu belirtilirken, 300 km’yi bulan menziliyle İsrail’in Akdeniz’deki gemileri için bir risk oluşturduğu savunuluyor.

Rusya Savunma Bakanı Serdyukov, resmi bir ziyaret için gittiği Washington’da, Suriye ile yapılan “Yakhont satışıyla ilgili sözleşmenin gereğini yerine getireceklerini” söylemiş, “Suriye’ye benzer bir sistem daha önce verildi.

Yakhontlar ise daha önce verilen sistemin daha moderni. Önceki sistem teröristlerin eline geçmediyse, bu vereceğimiz yeni sistem niye geçsin ?” demişti.

CNNTürk

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“İsrail-Rusya ilişkilerinde “füze krizi”” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...