İki yeni gezegen bulundu

28 Ağustos 2010

 

Astrofizikçiler, ocak ayında yörüngeye yerleştirilen Kepler uzay teleskobu sayesinde, Güneş sistemi dışında Satürn’e benzeyen iki yeni gezegen keşfetti.

Science express dergisinin internet sitesinde yayımlanan araştırma, iki dış gezegenin (exoplanet) Satürn’e benzediği ve muhtemelen Dünya’nın ölçülerine yakın üçüncü bir dış gezegenin daha var olabileceğini belirtiyor.

Araştırma, keşfedilen iki dış gezegenin Dünya’dan çok uzaklarda bulunan Güneş’e benzeyen bir yıldızın etrafında döndüğünü kaydediyor.

Astorfizikçiler, adlarını Kepler-9b ve Kepler-9c koydukları bu iki dev dış gezegenin, sözkonusu yıldızın etrafında 19,2 ve 38,9 günde döndüğünü ifade ediyor.

Araştırmaya göre, Kepler-9b ve Kepler-9c’nin yer aldığı yıldız sistemi, Dünya’dan 2 bin ışık yılı uzaklığında bulunan Lyre takımyıldızında bulunuyor. Bir ışık yılı, 9 milyar 460 kilometreye denk düşüyor.

ABD’nin Kaliforniya üniversitesinde görevli ve araştırmayı kaleme alan astrofizikçilerden Tim Brown, Kepler-9b ve Kepler-9c’nin bulunduğu yıldız sistemine benzer sistemlerin, gezegenlerin nasıl meydana geldiğini ve yıldız sistemlerinin nasıl geliştiğini anlamamızda yardımcı olacağını belirtiyor.

Bilimadamları, son haftalarda, Kepler uzay teleskobu ile yapılan gözlemlerde, Dünya’nın ölçülerine yakın 140 değişik gezegen keşfetti.

CNNTürk

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Kepler 5 dış gezegen buldu Güneş Sistemi'nin dışında Dünya'ya benzer gezegenler bulmak için Mart 2009'da uzaya gönderilen Amerikan uzay teleskobu Kepler, beş dış gezegen keşfetti ...
  • Dünya benzeri iki yeni gezegen daha Astronomlar Güneş’e çok benzeyen iki yıldızın yörüngesinde dönen iki ‘süper-dünya’ keşfetti. ...
  • Gezegen avcısı Kepler ilk keşfini yaptı NASA'nın 6 Mart'ta uzaya dünya benzeri gezegenleri bulması için gönderdiği Kepler teleskobu ilk keşiflerini yapmaya başladı....
  • NASA yeni gezegen sistemleri keşfetti Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Kepler uzay teleskobuyla yapılan gözlemler sayesinde 26 gezegene evsahipliği yapan 11 yeni gezegen sistemi keşfedildi....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“İki yeni gezegen bulundu” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...