Radyoaktif kirlenmeden en çok hangi türler etkilenecek?

21 Ağustos 2010

 

Dünyanın en büyük nükleer kazalarından birinin meydana geldiği Çernobil’de çalışan bilim adamları DNA’larındaki değişikliğe bakarak, hangi canlı türlerinin radyoaktiviteden daha fazla etkileneceğini belirlemenin mümkün olduğunu ortaya çıkardılar.

Buna göre, bazı canlıların DNA’sı çevre felaketlerinden daha kolay etkileniyor.

Bu da, ileride hangi canlı türlerinin azalacağı, hatta neslinin tükenebileceği konusunda önemli bir ipucu veriyor.

South Carolina Üniversitesi’nden Profesör Tim Moussou ile Paris’teki Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi’nden Dr. Anders Moller öncülüğündeki araştırmanın sonuçları, evrim biyolojisini konu alan Journal of Evolutionary Biology dergisinde yayımlandı.

On yıldan fazla süredir Çernobil’de araştırma yapan bilim adamları, bulgularını eski nükleer santral civarında, radyoaktif kirlenme oranı yüksek olan bölgede inceledikleri böcek, kuş ve memeli hayvanlara dayandırdı.

Araştırma için canlı türlerinin DNA’sı ile ilgili mevcut veriler kullanıldı.
DNA’nın sırrı

Mutasyonlar arasındaki doğal denge ve zarar gören DNA’yı onarma yeteneği, canlı türlerinin DNA’sında her kuşakta çok az da olsa, değişikliğe yol açıyor. Evrim de zaten bundan kaynaklanıyor.

Profesör Mousseau, DNA’daki değişim oranına bakarak, Çernobil’deki canlı türlerinden hangilerinin daha kolay zarar görebileceğini önceden tahmin edebildiklerini söylüyor.

Araştırma sonuçları radyasyon dışındaki çevre kirliliğinden hangi türlerin en çok etkileneceğine de ışık tutacak.

Örneğin uzun mesafe kateden gözalıcı renklerdeki göçmen kuşlar, etkilenme olasılığı yüksek türler arasında.

Profesör Mousseau, “Bunun nedenlerinden biri, bü türlerin her nedense DNA’larını tamir yeteneğinin az olması.” diyor.

BBC

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Doğayı istila eden yabancı türler Doğadaki biyolojik çeşitliliğin azalmasında, yaşam alanı kaybı ve iklim değişikliğinin yarısıra yabancı türlerin etkileri de büyük rol oynuyor. ...
  • 500 yılda 800 hayvan ve bitki türü tükendi Uluslararası Doğayı Koruma Birliği'nin hazırladığı rapora göre, geçen 500 yıl içerisinde 800'den fazla hayvan ve bitki türünün nesli tükendi....
  • Galapagos’taki türler tehdit altında Büyük Okyanus'taki Galapagos adalarında bulunan hayvanların neslinin, turistlerin özellikle Güney Amerika'dan farkında olmadan getirdiği bir sivrisinek türünün tehdidi altında olduğu bildirildi....
  • Hangi format en doğrusu? Hangi dosya biçimini ne zaman kullanmalı? DOC mu PDF mi? FLAC mı MP3 mü? PNG mi JPG mi? Bu yazımız hangi formatı k...

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“Radyoaktif kirlenmeden en çok hangi türler etkilenecek?” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...