TSE’den ”Enerji Yönetim Sistemi Eğitimi”

18 Ağustos 2010

 

Türk Standardları Enstitüsü’nün (TSE) TS EN 16001 Enerji Yönetim Sistemi eğitim ve belgelendirme faaliyetlerine başladığı bildirildi.

TSE Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil imzasıyla kurum ve kuruluşlara gönderilen yazıda, enerjinin verimli kullanılması esasına dayanan TS EN 16001 Enerji Yönetim Sistemi’nin her sektörde küçükten büyüğe her türlü işletmeye uygulanabilecek, tek başına olabileceği gibi diğer yönetim sistemleriyle entegre olarak da yürütülebilecek bir yönetim sistemi olduğu ifade edildi.

Söz konusu bilgilendirme yazısında, Enerji Yönetim Sistemi’nin, kuruluşların enerji politikalarını belirlemesi, amaç ve hedefleri doğrultusunda oluşturduğu enerji yönetim programları çerçevesinde enerji tüketimini yönetmesi ve enerji yönetim sisteminin performansını değerlendirerek iyileştirmelerin sağlanmasına dayandığı anlatıldı.

Enerji Yönetim Sistemi’nin kuruluşlarda uygulanmasıyla birlikte hedeflenenler şöyle özetlendi:

“Aynı işi gerçekleştirmek için daha az enerji kullanımı. Enerjinin daha verimli kullanımı ile enerji kaynaklarına daha az para ödenmesi. Enerjiye harcanan fazla paraların üretime ve yatırıma kaydırılması. Enerjinin etkin kullanılarak, israfın önlenmesi, enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesi. Çevrenin korunması için enerji kaynaklarının ve enerjinin kullanımında verimliliğin artırılması. Alternatif yakıt kullanımının özendirilmesi.”

TS EN 16001 Enerji Yönetim Sistemi standardına göre eğitim ve belgelendirme talebinde bulunacak kuruluşlar, müracaat dokümanlarına “www.tse.org.tr” internet adresinden ulaşabilecek ve enstitünün Personel ve Sistem Belgelendirme Merkezi Başkanlığı’ndan bilgi alabilecekler.

Dünya

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • TTNET’e kalite yönetim sistemi belgesi TTNET, uluslararası standartlara uygun olarak gerçekleştirdiği Süreç ve Kalite Yönetimi çalışmaları ile ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi belgesi aldı....
  • Her eve bir enerji santrali Büyüyen enerji ihtiyacı, üretimde birbirinden farklı seçenekleri gündeme getiriyor. DW’nin haberine göre Alman uzmanlar tarafından geliştirilen "ev tipi enerji santrali"nin önümüzdeki aylarda on binlerce konuta yerleştirilmesi planlanıyor....
  • Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğine 75 milyon Euro Türkiye Kalkınma Bankası ile Avrupa Yatırım Bankası arasında, KOBİ'ler ve büyük işletmelerde "Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği" için kredi anlaşması imzalandı....
  • Yerkürenin enerji dengesi bozuluyor Atmosferin en üst katmanında uydu aracılığıyla yapılan gözlemler, Dünyamızın aldığı Güneş enerjisi ile uzaya yaydığı kızılaltı (infrared – IR) enerji arasındaki dengenin son 10 yıldır bozulmakta olduğunu gösteriyor....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“TSE’den ”Enerji Yönetim Sistemi Eğitimi”” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...