Van 100. yıl Üniversitesi’nde teknokent projesi hayata geçiyor

26 Temmuz 2010

 

Bilgi ve teknolojinin üniversiteler, araştırma merkezleri, şirketler ve pazarlar arasında dolaşımını teşvik eden ve kolaylaştıran, buluşçuluğa dayalı şirketlerin kurulmasını ve gelişimini destekleyen, paydaşlarına Ar-Ge çalışmalarında kullanılacak yüksek nitelikli ofis alanları ve destek hizmetleri sunan Teknokent uygulaması, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde de hayata hayata geçiyor.

Rektör Profesör Dr. Hasan Ceylan, 3 yıldır bu proje ile ilgilendiklerini, günümüzde, sanayiye ve ekonomiye dönüşmeyen bilginin değer taşımadığını belirtti. Ceylan; “Ürettiğimiz bilgi raflarda kalıyorsa hiç bir anlamı yoktur. Teknokentler, üniversitelerdeki bilim adamlarımızın düşündüklerini uygulamaya dönüştürmeleri açısından önemli kuruluşlardır’’ dedi.

Teknokentlerin, bir çok üniversitede hayata geçtiğini, Yüzüncü Yıl Üniversitesinde de aynı şekilde kurulum çalışması başlattıklarını bildiren Rektör Prof. Dr. Ceylan, Sanayi ve Ticaret Bakanlığına sunulan projenin onayını beklediklerini vurguladı.

Prof. Dr. Ceylan, üniversite başta olmak üzere Belediye, Van Valiliği, Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü, Van Ticaret ve Sanayi Odası ile İş Geliştirme Merkezi’nin bu projede şirket ortağı olduğunu ifade ederek, hissenin yüzde 50’nin üstündeki payının, üniversiteye ait olduğunu kaydetti.

Kurulacak teknokentte her türlü çalışmanın yapılabileceğini belirten Prof. Dr. Ceylan, ’’Teknokentin, sanayi, bilgisayar, yazılım ve üretimin her alanında katkısı olacaktır. Öğretim üyeleri başka yerde çalışamıyorlar. Ama teknokentte böyle bir imkan var. Öğretim üyeleri şirketlere dahil olabilecek ya da şirket kurabilecektir, bilgilerini uygulamaya, üretime dönüştürecektir’’ dedi.

Prof. Dr. Ceylan, bunun bölge halkına da önemli katkı sunacağını belirterek, burada üretim yapmak isteyen işadamlarına, yatırımcılara bilgi ve yer konusunda destek olacaklarını, onların da kendi sermayelerini ortaya koyacaklarını vurguladı.

Orta Doğu Teknik Üniversetesi’nin bu uygulamanın öncüsü olduğunu ifade eden Prof.Dr. Ceylan, “Bu iş için 250 dönümlük alan ayırdık. MTA’dan bir bina aldık. İlgi fazla olursa ve 250 dönüm yetersiz kalırsa, alanı genişletebiliriz” diye konuştu.

TRT

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • İnovent Çekirdek Sermaye Fonu hayata geçiyor Sabancı Üniversitesi tarafından kurulan İnovent, Çekirdek Sermaye Fonu ile proje başına maksimum 250 bin liraya kadar yatırım yapmayı hedefliyor....
  • Titanik II hayata geçiyor Yaklaşık bir asır önce İngiltere Southampton’dan New York’a yol alırken buz dağına çarparak batan Titanik, yeniden inşa edilecek "Titanik II" ile yeniden hayat buluyor....
  • Göktürk Keşif Gözetleme Uydu Projesi hayata geçiriliyor Türkiye'nin ilk yerli uydusu Göktürk için imzalar atıldı. 2012 yılında fırlatılması planlanan askeri istihbarat amaçlı keşif gözetmeye uydusu ile yüksek çözünürlüklü görüntü elde edilecek....
  • ODTÜ Teknokent 256 ArGe firmasının faaliyet gösterdiği ODTÜ Teknokent'te çalışan sayısı 3 bin 750'ye ulaştı, gelir 6'ya katlandı....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: ,

“Van 100. yıl Üniversitesi’nde teknokent projesi hayata geçiyor” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...