İsrail yeni füze savunma sistemi kuruyor

22 Temmuz 2010

 

İsrail, Lübnan ve Gazze’den atılan kısa menzilli roket ve havantopu ateşine karşı yeni bir füzesavar sistemi kuruyor. Devlete ait Rafael savunma şirketi tarafından geliştirilen sistem ”Demir kubbe” adıyla biliniyor. İsrail Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, yeni sistem, hedefi bir saniyeden az bir süre içinde belirleyip havada yok edecek.

Kassam ve Katyuşa gibi 5 ila 70 kilometre menzilli füzelere karşı etkili olan sistemin ilk iki bataryası muhtemelen Gazze sınırındaki Siderot’a yerleştirilecek.

Savunma Bakanı Ehud Barak sistemin bölgedeki askeri dengeyi değiştireceğini ileri sürdü.

Savunma Bakanı “demir kubbe” sisteminin askeri dengeyi değiştirmekle kalmayacağını, havan ve top mermilerini de havada imha edeceğinden düşmanı etkisiz hale getireceğini söyledi.

Amerika, İsrail’e her yıl yaptığı 3 milyar dolarlık yardıma ek olarak “Demir Kubbe” projesi için 205 milyon dolar katkıda bulundu.

VOA

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“İsrail yeni füze savunma sistemi kuruyor” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...