İspanya termal güneş enerjisinde de şampiyon

17 Temmuz 2010

 

İspanya’nın termal güneş enerjisi alanında ABD’yi geçerek bu alanda dünya liderliği koltuğuna oturduğu bildirildi. Ayrıca sektörün ulaştığı kurulu güç ülkedeki nükleer enerji santrallerini de geride bıraktı.

İspanyol termal güneş enerjisi birliği Protermosolar tarafından yapılan açıklamada kurulumu tamamlanan ve 50 megavat kurulu güce sahip olan La Florida yoğunlaştırılmış güneş enerjisi santrali’nin devreye girmesi ile ülkenin termal güneş enerjisindeki kurulu gücünün 432 megavata ulaştığı belirtildi. Bu son kurulumdan önce bu alanın lideri 422 megavatlık kurulu güç ile ABD idi.

Protermosolar tarafından yapılan açıklamada ayrıca kurulum çalışmaları devam eden çeşitli projelerin bir yıl içinde tamamlanarak ülkenin bu alandaki kurulu gücünün 600 megavat daha artacağını ve 2013 yılında ise ülkenin termal güneş enerjisi alanındaki kurulu gücünün 2.500 megavata yaklaşacağını bildirdi.

Ülkede bu güne kadar termal güneş enerjisine yapılan yatırımların toplam tutarı 2.5 milyar avro’yu geçerken 2013 yılına kadar yapılması düşünülen 60 benzer santral ile birlikte bu rakamın 15 milyar avroyu aşacağı bekleniyor.

İspanya geçen yıl elektrik talebinin yüzde 12.9′unu yenilenebilir enerjiden karşılarken güneş enerjisi ise tek başına ülkenin enerji ihtiyacının yüzde 2.8′ine cevap verebilmişti. İspanya 2020 yılında ise ülkenin elektrik talebini yenilenebilir enerjiden karşılamada Avrupa Birliği’nin hedefini de aşarak yüzde 22.7′e ulaşmayı amaçlıyor.

EurActiv

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • İspanya güneş enerjisinde ABD’yi sollayacak İspanya'nın termal güneş enerjisi alanındaki kurulu güçte ABD'nin ardından ikinci sırada olduğu, 2013 yılında ise ABD'yi geçerek bu alanda zirveye oturacağı belirtildi. ...
  • Türkiye güneş enerjisinde AB’nin gölgesinde kaldı EPIA verilerine göre, Türkiye'de toplam güneş enerji santrali kurulu gücü 4 megevat iken, Almanya'da 18 gigavat, İspanya'da ise 4 gigavat seviyesinde. ...
  • Dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali 2020 yılına kadar enerji ihtiyacının yüzde 15'ini yenilenebilir kaynaklardan elde etmeyi planlayan Çin'de, ABD'li bir firma tarafından, yapımı 10 yıl sürecek güneş enerjisi santrali kurulacak....
  • Yenilenebilir enerjide hedefler büyük Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yenilenebilir kaynakların elektrik enerjisi üretimi içerisindeki payının 2023 yılında en az yüzde 30 düzeyinde olmasının hedeflendiğini ifade etti. CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan’ın...

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“İspanya termal güneş enerjisinde de şampiyon” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...