İngiltere’nin insansız savaş uçağı görücüye çıktı

14 Temmuz 2010

 

İngiliz Savunma Bakanlığı gelecek yıl deneme uçuşlarına başlayacak uzun menzilli insansız saldırı uçağı prototipini kamuoyuna tanıttı.

Tasarım aşamasındaki Taranis adlı uzun menzilli saldırı uçağının üretiminde üç milyon saatten fazla mesai harcandı.

Savunma Bakan Yardımcısı Gerald Howart, ‘gerçekten çığır açan bir proje’ olarak tanımladı ve ‘İngiltere’de ileri düzeydeki tasarım ve teknolojinin en iyisi’ olduğunu söyledi.

Uçağın ilk uçuşlarına gelecek sene başlaması bekleniyor.

Keltlerin yıldırım tanrısı Taranis’in adını alan tasarım, düşman topraklarına sızma yeteneğine sahip insansız saldırı uçağı geliştirilmesinde ilk adım.

Hellfire füzeleri taşıyabilen MQ-1 Predator gibi, silah taşıma yeteneğine sahip insansız uçaklar halen kullanımda. Ancak bu tür uçaklar, düşman hava sahalarında kullanılamıyor.
İnsan faktörü

Savaş uçaklarında pilot kullanılmaması, özellikle insansız uçakların uçmaya başlamasından bu yana tartışmalı bir konu.

Uçağın gövdesi G kuvveti adı verilen, yerçekimi kuvvetine yüksek oranlarda dayanabilirken, koruyucu giysi kullansalar bile pilotlar ancak 8 ya da 9 G’lik bir yerçekimi kuvvetine dayanabiliyor.

Pilotlar bunun üzerindeki G kuvvetine maruz kalırlarsa bilinçlerini kaybediyor.

Ayrıca, çoğu uçaksavar füze, kokpitin yakınlarında patlamak üzere tasarlanıyor.

Bu durum da yüksek hızdaki şarapnel parçalarının pilotların ölümüne ya da yaralanmasına yol açıyor.

Jane Defence dergisinin Editörü Peter Falstead, BBC’ye yaptığı açıklamada insansız savaş uçaklarının geliştirilmesini Birinci Dünya Savaşı sırasında ilk insanlı savaş uçaklarının geliştirilmesine benzetti.

Falstead, ‘Uçaklar önce keşif için kullanıldı, daha sonra bombalar konuldu ve sonunda havada birbirleriyle savaşan avcı uçakları geliştirildi’ dedi.

Ancak Falstead yerdeki hedeflere saldırabilen insansız hava uçaklarında gelişme kaydedilirken, avcı uçaklarının birbirleriyle savaşlarında hep pilotlara ihtiyaç duyulacağını vurguladı.

Falstead, ‘Örneğin bir yolcu uçağı kaçırıldı. Uçakta neler olup bittiğini pencerelerden görebilecek bir insan unsuruna hep ihtiyaç duyulacak. Bu en azından şimdilik uzaktan yapılabilecek bir şey değil’ dedi.

İngiltere Savunma Bakanlığı da silah taşıyan insansız uçakların hep insan kontrolü altında olduğunu vurguladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ‘Bu tür uçaklar hizmete girdiğinde, hep ileri derecede eğitim almış yer ekipleri tarafından kontrol edilecek’ denildi.

Bu haberle ilgili vieoyu TeknoportTV’de izleyebilirsiniz.

BBC

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“İngiltere’nin insansız savaş uçağı görücüye çıktı” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...