DNA yapısı kanserde etkili

10 Temmuz 2010

 

DNA’sında “telomer” adı verilen bileşen kısa olan kişilerde kansere yakalanma riskinin daha fazla olabileceği belirlendi.

Amerikan Tıp Derneği’nin dergisinde yayımlanan, Avusturya’daki Innsbruck Üniversitesi’nden Peter Willeit ve ekibinin yaptığı araştırma, kromozomların uç kısmında bulunan telomerlerin kısa olmasının kanser riskiyle bağlantılı olabileceğini gösterdi.

Bilim insanlarının 10 yıl süren araştırmasına 787 kişi katıldı. Akyuvarlardaki telomerlerin uzunluğunu ölçen bilim adamları, araştırma devam ederken katılımcılardan 92′sinin (yüzde 11,7) kansere yakalandığını, bu hastalardan 44′ünün öldüğünü gördü.

Hastalardan telomerleri uzun olanlarda kansere yakalanma sıklığının az, kısa olanlarda fazla olduğu belirlendi. Ayrıca, kısa telomerlere sahip olanların kanserden ölme riskinin de uzun telomerlere sahip olanlardan 11 kat fazla olduğu görüldü. Araştırmacılar, telomerlerin kısalığının kromozomlardaki değişkenliğe bağlı olabileceğini, bu durumun da kanser riskini artırabileceğini belirtti.

Konuya ilişkin makale Fransız “Le Point” dergisinde de yayımlandı.

Danimarkalı bilim adamları daha önce telomerlerin uzunluğu veya kısalığına göre insanların ömrünün değiştiğini öne sürmüştü. Kromozomların uç kısmında bulunan telomer bölgeleri, her hücre bölünmesinde biraz daha kısalıyor ve belirli bir sayıda bölünme sonunda telomer uzunluğu kritik bir noktaya ulaşarak, hücrenin ”artık bölünmemesi gerektiği” anlamında bir sinyal oluşturuyor.

Telomerlerin her yıl ortalama 21 nükleotid kısaldığı tahmin ediliyor.

NTVMSNBC

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Biyolojik yaşın gerçek göstergesi DNA’da saklı Leicester Üniversitesi'nden Nilesh Samani, DNA'sında "telomer" adı verilen bileşenin uzunluğu veya kısalığına göre insanların ömrünün değiştiğini, birçok hücrede telomerlerin, hücreler bölündükçe ve yaşlandıkça kısaldığını, telomerlerin biyolojik yaşın bir göstergesi olarak...
  • Bu test yaşamınızı değiştirebilir (Cumhuriyet) Dünyada 3 merkez kan testiyle hücre yaşınızı ve ne kadar yaşayacağınızı söylüyor. Test ya felaketiniz oluyor ya yüzünüzü güldürüyor. Genetik parmak izimiz olan DNA’nın yapı taşı kromozomların ucundaki telomerler,...
  • Kanserde genetik açılım İki hastanın tümörlerinde bulunan her bir DNA mutasyonunun genetik haritası çıkarıldı....
  • Kanserde enfeksiyon tehdidi Yeni bir araştırma, dünya genelindeki kanser vakalarının altıda birine enfeksiyonların yol açtığını ortaya koydu. Özellikle dört enfeksiyon tehdit oluşturuyor....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: , ,

“DNA yapısı kanserde etkili” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...