Beyaz pirinç diyabet riskini artırıyor

16 Haziran 2010

 

Amerikalı bilimadamları, yeni ve kapsamlı bir araştırmanın, beyaz pirinç ile diyabet arasında bağ bulunduğuna ilişkin teoriyi desteklediğini açıkladı.

Harvard Üniversitesi araştırması kapsamında 22 yıl boyunca 200 bin kişiyle mülakat yapıldı. Sonucunda beyaz pirinç tüketenlerde tip 2 diyabet riskinin yüzde 17′ye dek yükseldiğini ortaya koydu.

Araştırma, esmer pirinç tüketilmesinin, diyabet riskini azaltabileceğini gösteriyor.

Beyaz pirinç, vücutta glukozun daha hızlı kana karışmasına ve diğer gıdalardan daha hızlı şekilde kan şekerinin yükselmesine neden oluyor.
Esmer ürünlerin faydası

Kalkınmış ülkelerde tüketilen pirincin yüzde 70′i beyaz.

Uzmanlara göre beyaz pirinç yerine esmer pirinç, makarna ve ekmek tüketmek, diyabet riskini üçte bir oranında azaltabilir.

Esmer ürünler, glukozun daha yavaş kana karışmasını sağlıyor.

Haftada iki ya da daha fazla porsiyon esmer pirinç tüketenlerde, ayda bir porsiyondan az tüketenlere kıyasla diyabet riskinin yüzde 11 oranında azaldığı anlaşıldı.

Diabetes UK adlı vakıftan Doktor Victoria King de tip 2 diyabeti önlemenin en iyi yolunun aktif olmak ve yağ, tuz ve şeker oranı düşük şekilde, sebze ve meyve açısından bol beslenmek olduğunu söyledi.

BBC

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Yeşil yapraklı sebze diyabet riskini azaltıyor İngiltere'de araştırmacılar, yeşil yapraklı sebze yiyenlerin şeker hastalığı olasılığının azalabileceğini söylüyor....
  • Sele dayanıklı pirinç türü Japon araştırmacılar, pirinç çeltiklerinin seller sırasında 'snorkel' benzeri uzantılar geliştirmesini sağlayan iki tür geni keşfetti. Bu keşif açlıkla mücadeleye yardımcı olabilir....
  • Kolesterol ilaçları kanser riskini azaltabilir ABD'de yapılan araştırma, kolesterol düşürmek amacıyla kullanılan statin grubu ilaçların, kolon kanseri riskini azaltabileceğini gösterdi. ...
  • Türkiye’de diyabet riski artıyor Dünya genelinde 17 ülkede yürütülen ''PURE'' çalışmasında, Türkiye'de 35-70 yaş aralığında diyabet oranı yüzde 14,7 olarak tespit edildi. ...

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: ,

“Beyaz pirinç diyabet riskini artırıyor” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...