Elektrik üreten pencereye teknoloji ödülü

11 Haziran 2010

 

İsviçre’deki Lozan Federal Teknoloji Enstitüsü’nden Profesör Michael Gratzel, elektrik üretebilen pencere yapımında işe yarayabilecek türde güneş panelleri buluşu ile, Milenyum Teknoloji Ödülü’nün bu yılki sahibi oldu. Profesör Gratzel, 800 bin euro tutarındaki ödülünü Helsinki’de düzenlenen bir törenle aldı.

Finlandiya’daki Teknoloji Akademisi tarafından verilen ödüller, teknoloji alanında dünyada verilen en büyük ödül olma özelliğini taşıyor.

Profesör Gratzel’in geliştirdiği sistem, bitkilerin ışığı enerjiye dönüştürme biçimlerini esas alıyor.

Bilim adamının geliştirdiği sistemin, doğal fotosentez sürecini temel alan tek güneş enerjisi üretim modeli olduğu vurgulanıyor.
‘Gökdelen camları elektrik üretecek’

Finlandiya Teknoloji Akademisi’nden yapılan açıklamaa göre, bilim adamının geliştirdiği ‘Gratzel hücreleri’ güneş enerjisi elde etmeyi daha ekonomik bir hale getiriyor.

Akademi başkanı Dr. Ainomaija Haarla, bu icadın yenilenebilir enerji için ekonomik, büyük ölçekli çözümler sunma potansiyeli olduğunu söyledi.

Panelde nanoteknolojiden yararlanılmış. Kullanılan nanokristal filmlerdeki parçacıkların çok küçük olması ışığın kırılmasını önlüyor.

Bu da teknolojinin pencerelerde kullanılabilmesini sağlayabilecek bir özellik olarak sunuluyor.

Profesör Gratzel, örneğin New York’taki yüksek gökdelenlerin bu sayede birer güneş jeneratörüne dönüştürülebileceğini söylüyor.

Daha önce pil şarj eden sırt çantası gibi çeşitli ürünler de geliştiren Profesör Gratzel, kazandığı ödülün, yeni araştırmalarına katkı sağlayacağını söyledi.

‘Işık veren duvar kağıdı’
Büyük ödülün diğer iki adayı olan İngiliz mucitler de 150′şer bin euro ile ödüllendirildi.

Cambridge Ünviersitesi’nden Profesör Richard Friend’in geliştrdiği, ışık yayan organik diyot, akademi tarafından plastik elektronik alanında önemli bir kilometre taşı olarak nitelendi.

Bu buluş sayesinde, elektronik kağıt, ucuz ve organik güneş enerjisi hücreleri ve aydınlatıcı duvar kağıtları üretmek mümkün olabilecek.

Manchester Üniversitesi’nden Stephen Furber ise ARM’nin 32 bitlik RISC adlı mikroişlemcisinin tasarımcısı.

Bu işlemci, Apple’ın iPhone ve Microsoft’un Zune adlı ürünlerinde kullanılıyor.

Ödülü daha önce kazananlar arasında internetin mucidi olarak anılan Tim Berners-Lee ile mavi ve beyaz ışık yayan diyotların mucidi Profesör Shuji Nakamura da yer alıyor.

BBC

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Elektrik üreten amortisör ABD’nin prestijli üniversitelerinden Massachusetts Institute of Technology (MIT) öğrencileri, yoldaki çukur ve tümseklerden elektrik üreten etkili bir amortisör icat etti....
  • TÜBİTAK Bilim Ödülü Seza Özen’e TÜBİTAK'ın 2010 Yılı Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri ile TÜBİTAK-TWAS Teşvik Ödülü'nü kazananlar açıklandı. Bilim Ödülü'ne, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden Prof. Dr. Seza Özen layık görüldü. ...
  • Dr. Hakan Gürsu’ya 7 dalda tasarım ödülü Önceki yıllarda da başta güneş enerjisi ve rüzgarla çalışan çevreci tekne tasarımı Volitan olmak üzere tasarımları ile sayısız ödül alan ODTÜ öğretim görevlisi Dr. Hakan Gürsu ve ekibi, Avrupa Birliği...
  • “Kyoto Kutusu”na iklim ödülü Güneş enerjisiyle çalışan bir yemek pişirme aleti iklim değişikliğiyle mücadeleyi amaçlayan küresel keşifler yarışmasının galibi oldu. ...

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“Elektrik üreten pencereye teknoloji ödülü” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...