TSK’ya mayına dayanıklı zırhlı araç

4 Haziran 2010

 

BMC Sanayi ve Ticaret A.Ş., Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ihtiyacı olan yaklaşık 2 bin adet mayına dayanıklı zırhlı araç ve taktik tekerlekli araçları üretip, teslim etmeye başladı.

BMC Sanayi ve Ticaret A.Ş’den yapılan yazılı açıklamada, BMC’nin, Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayi İcra Komitesi’nin 18 Aralık 2008′de almış olduğu kararla, TSK’nin ihtiyacı olan mayına dayanıklı zırhlı araç ve taktik tekerlekli araçları ihalesini aldığı anımsatıldı.

22 Nisan 2009′da gerçekleştirilen proje imza töreni ile üretimine başlanan araçların ilk etabını oluşturan 2,5 Ton (4×4), 5 Ton (4×4), 10 Ton (6×6) Taktik Tekerlekli Araçların teslimatlarına başlandığı bildirilen açıklamada, BMC’nin bu proje kapsamında 2,5 Ton (4×4), 5 Ton (4×4), 10 Ton (6×6) ve Mayına Dayanıklı Zırhlı Araç olmak üzere yaklaşık 2 bin araç teslim edeceği belirtildi.

BMC’nin 1964′ten bu yana otomotivdeki 46 yıllık bilgi birikimini ve teknolojisini 1972′den itibaren savunma sanayinin de hizmetine sunmaya başladığı ifade edilen açıklamada, bugüne değin TSK’nin bin adet Taktik Tekerlekli Araç ve 3 bin adet Lojistik Destek Aracını üreterek, teslim ettiği kaydedildi.

Şirketin bunun dışında dünya ordularına da araçlarını satmaya devam edeceği belirtilen açıklamada, proje kapsamında sunulan araçların, 12 yıllık bir çalışmanın eseri olduğu ifade edildi.

Eurosatory 2010

BMC’nin daha önce de TSK’nin ihtiyacı için, NATO standartlarında 2.5 Ton (4×4), 5 Ton (4×4), 10 Ton (6×6) taktik araç üreterek teslim ettiği hatırlatılan açıklamada, özellikle “Yürüyen Kale” olarak adlandırılan “Mayına Dayanıklı Zırhlı Aracı”ını ürettiği ve seri üretime hazır hale getirdiği bildirildi.

Mayın, el yapımı patlayıcı (IED) ve balistik testlerinden büyük bir başarı ile geçen araca, Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından “Kirpi” ismi verildiği belirtilen açıklamada, aracın balistik tehditlere ve mayına karşı yüksek koruma seviyesine sahip olması nedeniyle, gelecek her türlü tehdidi bertaraf ettiği belirtildi.

Açıklamada, BMC, Taktik Tekerlekli Araçlarından BMC 185-09 B (4X4) 2,5 ton ile birlikte BMC 250-10 Z (4X4) Çok Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç ve Yürüyen Kale olarak bilinen BMC MRAP KIRPI yi, 14-18 Haziran 2010 tarihleri arasında Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenecek dünyanın en büyük Savunma Sanayi Fuarı olan EUROSATORY 2010 da sergileyeceği bildirildi.

CNNTürk

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Otokar ARMA’ya ilk sipariş yurtdışından… Türk savunma sanayiinin lider kara araçları tasarım ve üreticisi Otokar, ARMA ile taktik tekerlekli zırhlı araç ailesini tamamladı, yeni 6x6 ARMA zırhlı muharebe aracı için ilk siparişi yurtdışından aldı. ...
  • FNSS’den 600 milyon dolarlık ihracat Türkiye'nin en büyük ihracat sözleşmesi FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. ile Malezya arasında bugün imzalanacak. Sözleşmeyle FNSS; Malezya ordusu için yaklaşık 600 milyon dolar karşılığında 257 adet Türk yapımı 8x8 zırhlı...
  • Patlamaya dayanıklı iç çamaşırı İngiltere Savunma Bakanlığı, BBC'ye yaptığı açıklamada, öncelikle Afganistan'da görevli askerleri göz önünde tutarak yeni bir iç çamaşırı tasarladıklarını doğruladı....
  • Yeni Savunma Sanayii İcra Komitesi kararları Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kara Kuvvetleri Komutanlığının 2 adet Taktik İnsansız Hava Aracı Sistem ihtiyacını karşılamak üzere Kalekalıp/Baykar Makina Ortak Girişimi ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildiğini söyledi....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“TSK’ya mayına dayanıklı zırhlı araç” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...