Pentagon’un ilk ‘Siber Savaş’ generali göreve başladı

24 Mayıs 2010

 

İnternetin uluslararası savaşların önemli bir parçası haline gelmesi üzerine ABD Savunma Bakanlığı Pentagon ilk önemli adımını attı. Pentagon, siber saldırılara karşı mücadele etmek üzere “online savaş birimi” kurdu. Birimin başına da “dört yıldızlı” bir general atandı.

Observer gazesinin haberine göre, Amerikan askerlerinin dünya çapındaki sanal savaşlarını yönetmek üzere kurulan Siber Komutanlık’ın başına Orgeneral Keith Alexander getirildi.

General Alexander dün Maryland’deki Fort Meade askeri üssünde yapılan törenle görevine başladı.

Pentagon geçen hafta bir açıklama yaparak, Amerikan Hava Kuvvetleri’ne bağlı 30 bin askerin “siber savaş cephesi” önde teknik destek vermek üzere görevlendirildiğini açıklamıştı.

Orgeneral Alexander, siber savaş alanında şimdiye kadar görevlendirilen en üst düzey askeri yetkili oldu.

Pentagon ise, “siber operasyonlarda” halen toplam 90 bin Amerikan askeri personelinin görev yaptığını bildirdi.

Bakanlık, Orgeneral Alexander’ın başında bulunduğu birimin, 90 bin askeri tarafından gerçekleştirilen “siber operasyonlarıö yönlendirip koordine edeceğini kaydetti.

ABD Savunma Bakan Yardımcısı James Miller, Amerikan yönetiminin bu atamayla “online saldırılara konvansiyonel bir karşılık verme” kararlılığını gösterdiğini açıkladı.

Pentagon’un dört yıldızlı bir generali “online savaş” biriminde görevlendirmesi, internetin “askerileşmesine” yönelik kaygıları da artırdı. Orgeneral Alexander, kurulan “Siber Savaş” birimine rağmen internetin askerileşmesine izin vermeyeceklerini öne sürerken, Senato Silahlı Kuvvetler Komitesi Başkanı Carl Levin, Pentagon’un “online tehditlerle savaşma” kararının diğer ülkelerde benzer bir “siber savaş” mekanizmasını tetikleyebileceğini savundu.

Siber Komutanlık fikri ilk kez eski başkan George W. Bush döneminde gündeme gelmişti. Yeni Başkan Barack Obama ise “siber güvenliği” “bir ülkenin karşı karşıya bulunduğu en ciddi ekonomik ve ulusal güvenlik tehdidi” olarak nitelemişti.

Observer’a göre ABD yönetimi, “online savaş”ta en büyük tehdit olarak Çini görüyor. Pentagon, Çin’in son yıllarda ABD ve Batı’ya karşı görülmemiş çapta bir siber savaş yürüterek her fırsatta Batılı büyük internet kuruluşlarını sabote etmeye çalıştığını öne sürüyor.

CNNTürk

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • “Jetleri bırakalım siber savaş başladı” İngiltere Genelkurmay Başkanı David Richards'dan İngiliz hükümetine ilginç mesaj: “Bombardıman uçakları ve savaş gemileri satın almayı bırakalım. Yeni çağda siber savaşçılara ve insansız uçaklara ihtiyacımız var.”...
  • Dünyada siber savaş korkusu Modern toplumun dayandığı elektronik sistemlerin siber saldırıya uğrayabileceği endişesi artık giderek daha yüksek sesle dile getiriliyor....
  • Pentagon’a siber saldırı ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, siber saldırılar sonucu çok büyük bir veri hırsızlığının kurbanı olduğunu açıkladı. Toplam 24 bin önemli belge hackerlar tarafından çalındı....
  • Siber savaş tehdidi Güvenlik sorunlarının Davos’u olarak bilinen Münih Güvenlik Konferansının ana konularından biri de internet kaynaklı güvenlik tehditleri ve siber savaş....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.

“Pentagon’un ilk ‘Siber Savaş’ generali göreve başladı” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...