Solar Impulse ilk uçuşuna hazır

6 Nisan 2010

 

Güneş enerjisiyle çalışan Solar Impulse ilk uçuşunu İsviçre’nin batısındaki Payerne askeri havaalanında gerçekleştiriyor.

İsviçreli kaşif ve pilot Bertrand Piccard ile aynı ülkeden mühendis Andre Borschberg’in projesinin organizatörleri, daha önce kötü hava koşullarından birçok kez ertelenen uçuşun yarın TSİ 10.00′da yapılacağını belirttiler.

Bir Airbus A340 büyüklüğünde (63,40 metre) olmasına karşılık sadece bir otomobil ağırlığında (1600 kilo) olan, dünyanın güneş enerjisiyle çalışan ilk uçağı, aralık başındaki ilk havalanma denemesinde yerden bir metre yükseklikte 400 metre uçmuştu.

Pilot Markus Scherdel, yarınki asıl denemede 1,5 saat süreyle 1000 metre irtifada uçacak.

Haziran 2009′da tanıtılan Solar Impulse’ın dev kanatları, her biri 10 beygir gücünde dört elektrik motorunu besleyen ve 400 kilogram ağırlığındaki lityum-polimer bataryaları şarj eden 12 bin foto-voltaik hücreyle kaplı.

Proje, güneş uçağının iki yıl içinde beş etapta dünya çevresini dolaşmayı hedefliyor.

CNNTürk

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“Solar Impulse ilk uçuşuna hazır” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...