Alerji dönemi başladı

18 Mart 2010

 

Soğuk kış günlerinin ardından havaların yavaş yavaş ısınmaya başlamasıyla birlikte atmosfere yayılmaya başlayan polenlerin, alerjik rahatsızların ortaya çıkmasına neden olduğu bildirildi.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Çoçuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nihat Sapan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilkbaharın gelmesiyle birlikte doğanın uyandığını, birçok bitkinin çiçek açtığını, dolayısıyla polenlerin atmosfere yayıldığını söyledi.

Bu durumun polenlere alerjisi olan kişilerde çeşitli yakınmaların ortaya çıkmasına neden olduğunu belirten Sapan, şöyle devam etti:

“İçinde bulunduğumuz iklim kuşağına bağlı olarak ocak ve şubat aylarında atmosferde polen bulunmuyor veya çok az bulunuyor. Mart ve özellikle nisan ayında atmosferdeki polen sayısı artmaktadır. Polenler nefes yoluyla ağızdan, burundan girince vücut bunları zararlı madde gibi algılıyor. Bu durumun halk arasında ‘saman nezlesi’ olarak bilinen alerjik rinite neden oluyor. Alerjik bünyeli kişiler hiç tepki gösterilmemesi gereken, zararsız bu maddelere tepki gösteriyor. Hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, gözlerde kızarma ve kaşıntı, baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk gibi belirtiler ortaya çıkıyor. Hatta bazı insanlarda astım bulguları da ortaya çıkabiliyor.”

Prof. Dr. Sapan, Türkiye’de en önemli ve en çok görülen alerjik polenlerin çayır, çimen polenleri olduğunu dile getirerek, “Alerjik rinit hastalığının en yaygın polenlerini de bunlar oluşturur. Park ve bahçelerde, apartman bahçelerinde bulunan çimen polenlerine dikkat edilmesi gerekir. Ülkemizde zeytin ağacı polenleri de yaygın olarak alerjik bulgulara yol açmaktadır. Bunun yanında ıhlamur, servi polenleri de alerji yapabiliyor. Kavaklar ise bilinenin aksine alerjik olaylarda en masum ağaçlardır” diye konuştu.

Alerjik rinit hastalarının ilkbahar döneminde polenlerden korunmalarının çok da mümkün olmadığına dikkati çeken Sapan, bunun için ilaç kullanılmasının faydalı olabileceğini vurguladı.

Sapan, tedavi edilmeyen hastalarda zamanla astım bulgularının da ortaya çıkabileceğini belirterek, “Aslında alerjik hastalıkların tedavisindeki en önemli ve ilk yapılması gereken yöntem alerjenden kaçınmadır. Ancak bu, özellikle polenler gibi çok yaygın olan alerjenler için hiç kolay değildir. Genel olarak polenlere yoğun alerji gösterenlerin ilkbahar aylarında dış otamda yaptıkları aktiviteleri azaltmaları önerilir” dedi.

Atmosferdeki polenlerin izlenmesi ve halka o dönemde havada hangi polenlerin bulunduğu konusunda bilgi verilmesinin önemine de değinen Sapan, Uludağ Üniversitesi Polen Grubu olarak Bursa ve Türkiye’nin pek çok şehrinde havadaki polen sayılarını ve cinslerini takip ettiklerini, Alerji ve Klinik İmmümnoloji Derneğinin web sayfasında verileri açıkladıklarını kaydetti.

CNNTürk

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Yazın alerjik hastalıklara dikkat! Yaz aylarının gelmesiyle birlikte alerjik hastalıklarda artış görülüyor. Bu hastalıklardan, özellikle astımlılar ve bünyesi alerjenlere zayıf olanlar etkileniyor....
  • Çiçekler arılarla elektrik sinyaliyle anlaşıyor! Çiçeklerin kendi içindeki polenlerin reklamını yapmak için arılara elektrik sinyali gönderdiği kaydedildi. Araştırmaya göre çiçekler polen...
  • E-GÜVEN ile kağıtsız e-ihale dönemi başladı Başbakanlığın öncelikli 11 e-devlet projesinden biri olan EKAP (Elektronik Kamu Alımları Platformu) projesi uygulamaya kondu....
  • Çocukları bekleyen tehlike Tüketiciler Birliği, plastiğin yumuşatılması için kullanılan fitalat, kırtasiye ürünlerinde yararlanılan nikel, kalay gibi ağır metallerin kanserojen etki başta olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına yol açtığını bildirdi....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: ,
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“Alerji dönemi başladı” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...