Suçluya ulaşmada bakteriler kullanılabilir

17 Mart 2010

 

Parmak izi ve DNA örneklerinden sonra dedektiflerin bir gün, suçluların kimliğini parmak ucundaki bakterilerden tespit edebileceği öne sürüldü.

ABD’de yayımlanan bir araştırmada bilim adamları, 3 kişisel bilgisayarın tuşlarındaki bakterileri inceledi ve bunların bilgisayar sahiplerinin parmak uçlarından alınanlarla aynı olduğunu gördü.

Parmaklardaki mikropların kişiye özel olduğu sonucuna varan araştırmacılardan Noah Fierer, “Gün boyunca hepimiz bize özel ip uçları bırakıyoruz” diyerek bakterilerin adli tıp uzmanları için yeni ve çok değerli “ip uçları” olabileceğini ifade etti.

Bakterilerin 2 haftaya kadar canlı kalabildiğini ve eller yıkandıktan sonra da hızla yeniden oluşabildiğini anlatan bilim adamları, parmak izi örneklerinin yanıltabileceğini, DNA için ise uzmanların kan, sperm, deri hücreleri, dokular gibi birçok örneğe ihtiyaç duyduğunu hatırlattı.
Ancak PNAS dergisinde yayımlanan araştırmada bilim adamları, “ipucu bakteriler” varsayımını doğrulamak için başka araştırmaların da gerekli olduğuna dikkati çekti.

Cumhuriyet

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Bakteriler elektronikte kullanılacak Bilim adamları, elektriği ileten bir bakterinin gelecekte elektronik cihazların yapımında kullanılabileceğini bildirdi....
  • Yapay parmak ucu geliştirildi Bilim adamları, yumuşak algılayıcılar ve çok ince, esnek elektronik malzemeler yardımıyla "hissedebilen" parmak ucu geliştirdi....
  • Bakteriler su arıtma için çözüm olabilir Bir araştırmaya göre, genetiği değiştirilmiş bakteriler kullanılarak, en ağır metallerden biri olan cıva ile kirlenmiş akarsuların kolay ve ucuz bir şekilde temizlenmesi mümkün....
  • Programlanabilir bakteriler Science dergisinde yayımlanan rapora göre, başka bir hücreye aktarılan genomun yeni hücrede de çalışmaya devam etmesinin önündeki engeller aşıldı....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: , ,
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“Suçluya ulaşmada bakteriler kullanılabilir” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...