Derinin kök hücresi kıl foliküllerinde saklı

13 Mart 2010

 

Hollandalı ve İsveçli bilim adamlarının fareler üzerinde yaptığı araştırma, deriye ait tüm farklı hücrelerin üremesini sağlayan kök hücrenin, aslında kıl foliküllerinde yaşadığı ortaya çıkarıldı.

Sonuçları Science dergisinde yayınlanan araştırmadan elde edilen bu bulgunun, ağır yaraları ve yanıkları olan hastalara uygulanan tedavi yöntemlerinin geliştirilmesini sağlayabileceği belirtildi.

Araştırmayı yürüten Hollandalı bilim adamı Hans Clevers, Reuters ajansına telefonla yaptığı açıklamada, aynı kök hücrelerin insanlarda da var olduğunu ifade ederek, araştırmada, kıl foliküllerinde yaşayan ve “Lrg6″ adlı bir gene yüksek seviyelerde sahip bir grup kök hücrenin, orjinal epidermal kök hücreleri olduğunun görüldüğü bildirildi.

Araştırmada, yaralı farelere yapılan testlerde, yara çevresindeki “Lrg6″ hücrelerinin yeni derinin gelişmesini teşvik ettiği ve deriyi onardığı gözlendi.

Clevers, “ana” kök hücrenin tedavilerdeki avantajının, deriyi orijinal temelinden büyütebilmesi, yani “yeni gerçek derinin” neme ve kıl çıkarma yetisine sahip olmasını sağlayabilmesi olacağını belirtti.

Bilim adamları, halihazırda hastaların mevcut deri hücrelerinden alınan dokuyu kullanarak laboratuvarlarda yeni deri oluşturabiliyor, ancak bu deri sıklıkla hassas ve kuru oluyor, ayrıca burada kıl çıkmıyor.

CNNTürk

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Kanser tedavisinde büyük umut İngiltere'de bilimadamları, deri hücrelerini bağışıklık sistemi hücrelerine çevirmeyi başardı. Oxford Üniversitesi'nde yapılan araştırma, kanser hastalarının gelecekte kendi derilerinden alınacak hücrelerle tedavi edilebilme olasılığını yeniden gündeme taşıdı....
  • Deri hücrelerinden karaciğer üretildi Laboratuvar ortamında insan derisinden alınan hücreler yeniden programlanarak ilk kez karaciğer hücreleri üretildi....
  • Bilim adamları kök hücreden fare yetiştirdi Çinli bilim adamları, olgun hücrelerin yeniden programlanmasından elde edilen kök hücrelerle fare yetiştirdi. ...
  • Kök hücre araştırmalarında yeni buluş İngiltere ve Kanada'da bilim adamları, pek çok hastalığın tedavisinde kullanılabilecek kök hücreleri tıpta kullanmanın önündeki engelleri aştıklarını açıkladı....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: ,
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“Derinin kök hücresi kıl foliküllerinde saklı” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...