Antalya’da bir “Güneşev”

6 Mart 2010

 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, güneşten elektrik elde edilmesinin Türkiye’yi enerjide dışa bağımlılıktan kurtaracak milli bir proje olduğunu söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, güneşten elektrik elde edilmesinin Türkiye’yi enerjide dışa bağımlılıktan kurtaracak milli bir proje olduğunu söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın, Migros Kavşağı’ndaki alanda düzenlenen Güneşev-Ekolojik Eğitim Merkezi’nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Antalya’nın güneşten elektrik üretiminin öncü kenti olması gerektiğini belirterek, projenin bunun için ilk adım olduğunu belirtti.

Yenilenebilir enerji yasasının çıkarılmasıyla tüm konutların ve otellerin güneş enerjisi kullanabilir hale geleceğini ifade eden Akaydın, ”Güneşten elektrik elde etmek Türkiye gibi enerji bağımlısı bir ülkeyi bu bağımlılıktan kurtaracak çok ulusalcı ve milli bir projedir” dedi.

Akaydın, çok yakında belediye binasının çevresinde güneş enerjisi panellerinin Hurma’daki atık su tesislerinde güneş tarlalarının büyük örneklerinin görüleceğini ifade ederek, tamamen sponsor desteğiyle gerçekleştirilen projeye destek veren herkese teşekkür etti.

Projenin sponsorlarından Adogroup kuruluşu Fabrikev ile iş birliğinin süreceğini söyleyen Akaydın, bu şirket tarafından yapılacak muhtar evlerinin çatılarının da güneş enerjisi panelleriyle döşeneceğini kaydetti.

Belediye meclisi üyesi ve güneş enerjisi koordinatörü Erdem Armen de Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı olduğunu belirterek, bitmez, tükenmez ve bedava bir elektrik üretimi kaynağı olan güneşten yararlanmak gerektiğini söyledi.

Güneşev’in enerjisini güneşten karşılayacağını, suyunun büyük bölümünü de yağmur suyundan elde edeceğini ifade eden Armen, merkezde 1 laboratuvar, 40 kişilik eğitim salonu, kafeterya ve yönetim birimleri bulunacağını kaydetti.

Erdem Armen, bahçede ise ekolojik sera, kış bahçesi, yürüyüş parkuru, seyir terasları olacağını, aydınlatmada da özel tasarruflu LED sisteminin kullanılacağını belirtti.

İmar yönetmeliğinde teşvik edici değişiklikler yaparak yeni binaları güneş enerjisi ile tanıştıracaklarını söyleyen Armen, ”Enerjide dışa bağımlılık zincirini kırmaya çalışacağız” dedi.

Fabrikev Genel Müdürü Muzaffer Ertem ise Antalya’nın, Türkiye’nin en çok güneş alan kenti olduğunu savundu.

Ertem, Antalya’nın en çok 12 saat ile temmuz ayında, en az 4.5 saat ile aralık ayında güneş enerjisinden yararlandığını kaydetti.

Konuşmalardan sonra, Türkiye’nin ilk sıfır karbon emisyonlu binası olacak Güneşev’in temeli atıldı.

NTVMSNBC

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Varlık içinde yokluk Yılda 200 günü güneşli geçen Türkiye, güneş enerjisi kapasitesinin binde birinden bile faydalanamıyor....
  • Dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali 2020 yılına kadar enerji ihtiyacının yüzde 15'ini yenilenebilir kaynaklardan elde etmeyi planlayan Çin'de, ABD'li bir firma tarafından, yapımı 10 yıl sürecek güneş enerjisi santrali kurulacak....
  • İspanya güneş enerjisinde ABD’yi sollayacak İspanya'nın termal güneş enerjisi alanındaki kurulu güçte ABD'nin ardından ikinci sırada olduğu, 2013 yılında ise ABD'yi geçerek bu alanda zirveye oturacağı belirtildi. ...
  • İspanya termal güneş enerjisinde de şampiyon İspanya'nın termal güneş enerjisi alanında ABD'yi geçerek bu alanda dünya liderliği koltuğuna oturduğu bildirildi. Ayrıca sektörün ulaştığı kurulu güç ülkedeki nükleer enerji santrallerini de geride bıraktı. ...

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler:
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“Antalya’da bir “Güneşev”” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...