ABD siber caydırıcılık peşinde

6 Mart 2010

 

ABD İç Güvenlik Bakanı, siber saldırılara karşı çok acil önlemler alınması ve bu konuda ulusal bilinç geliştirilmesi için seferberlik ilan etti.

Bakan Janet Napolitano, bilişim suçlarının ve siber tehdidin artık çok karmaşık bir hal aldığını vurgulayarak zaman yitirmeden buna karşı önlemler alınması gerektiğini söyledi. Siber saldırıların suç örgütleri, terörist gruplar ve hatta bazı ülkelerden geldiğini söyleyen Napolitano, bunun ulus için ciddi bir tehdit oluşturmaya başladığını söyledi.

Napolitano, siber güvenlik önlemleri için bilişim uzamnı firmaları da işbirliğine davet etti.

Bakanın açıklamaları, Çin’de Google’a ve Gmail hesaplarına yönelik saldıırlardan yaklaşık 2 ay sonra geldi. Başkan Barack Obama da geçen Aralık’ta yaptığı ulusa sesleniş konuşmasının bir bölümünde siber güvenlikte yeni önlemler alınacağını açıklamıştı.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı koordinasyonunda, Einstein adı verilen yeni bir ‘trafik kontrol’ teknolojisi üzerinde çalışılıyor. Sistem, ABD resmi dairelerinin internet ve intranet şebekelerine sızmaları önlemek için tüm girişleri kontrol edecek, kaynağın lokasyonunu, kimliğini ve amacını belirlemeye çalışacak.

Önceki Bush hükümetinde İç Güvenlik Bakanlığı yapmış olan Michael Chertoff da, siber saldırı girişiminde bulunacak ülkelere karşı ‘caydırıcı’ yaptırımlar uygulanmasını istedi.

Chertoff, “olası bir nükleer saldırıya karşı sizin de nükleer füze yollayacağınızı bilmeleri, yeterince caydırıcı. Ancak bu netlik siber alemde henüz yok. Siber saldırıda bulunacak ülkelere karşı, bunun sonuçlarına katlanacaklarını gösteren net politikalara ihtiyaç var” diye konuştu.

NTVMSNBC

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • 1,5 milyar dolara siber güvenlik merkezi Çin’in siber teknolojiler konusunda atağa kalkması ABD’yi de harekete geçirdi. 1,5 milyar dolar harcanarak yeni bir siber güvenlik veri merkezi inşa edilecek....
  • ABD’nin yeni siber güvenlik planları Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, ülkedeki bilgisayar sistemlerini siber saldırılara korumak için yeni planlarını açıkladı....
  • Almanya’dan siber savunma hamlesi Çin başta olmak üzere, rakip ülkelerden sanayi casuslarının ve bilgisayar korsanlarının artan hedefi haline gelen Almanya, siber âlemden saldırılara karşı koyabilmek için özel bir güvenlik merkezi kuruyor....
  • Pentagon’a siber saldırı ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, siber saldırılar sonucu çok büyük bir veri hırsızlığının kurbanı olduğunu açıkladı. Toplam 24 bin önemli belge hackerlar tarafından çalındı....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler:
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“ABD siber caydırıcılık peşinde” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...