Buz denizinden metan gazı yayılıyor

5 Mart 2010

 

Rusya’nın Sibirya bölgesi açıklarında, Kuzey Buz Denizi yatağında bulunan metan gazının, ısınma nedeniyle serbest kalarak atmosfere yükselmesi kaygıya neden oluyor.

Rusya’nın Sibirya bölgesi açıklarında, Kuzey Buz Denizi yatağında bulunan metan gazının, ısınma nedeniyle serbest kalarak atmosfere yükselmesi kaygı meydana getiriyor. Science dergisinde yer alan araştırmaya göre, bu sorunun büyüklüğü tahminlerin de üzerinde.

“University of Alaska Fairbanks International Arctic Research Center”dan Natalia Shakhova, “Doğu Sibirya’nın Kuzey Buz Denizi’ndeki kıta uzantısındaki metan gazı salımı, tüm dünya okyanuslarındaki toplam salım düzeyinde” dedi.

Tüm dünya okyanuslarında yılda toplam 8 milyon ton metan serbest kalırken, aynı miktardaki metanın daha sadece Kuzey Buz Denizi’nden atmosfere yükseldiği fark edildi. Fakat bu miktar da tüm dünyada yılda atmosfere yükselen 440 milyon ton metanın yanında “ihmal edilebilir” bir düzeyde kalıyor.

Bilim adamları, metanın küresel ısınmayı artırma etkisinin, karbondioksitten 30 kat güçlü olduğuna dikkati çekiyor. Dünya atmosferindeki metan yoğunluğu, dünyanın ikliminin soğuk olduğu dönemlerde, milyonda 0,3-0,4 oranında bulunuyor. Sıcak dönemlerde ise oran 0,6-0,7′ye çıkıyor.

Bugün Kuzey Buz Denizi havzasındaki yoğunluğu ise 1,85 gibi oldukça yüksek bir düzeye ulaştığı, bunun son 400 bin yılın en yükseği olduğu belirtildi. Fakat bölgedeki bu yüksek yoğunluğun son yılların bir ürünümü, yoksa yüzyıllardır fark edilemediğimi konusunda bir netlik bulunmuyor. Bazı görüşlere göre bölgedeki metan yoğunluğu artışı küresel ısınmanın sonucu değil, son buz çağının sona erdiği 10 bin yıl öncesinden beri devam eden bir durum.

EHA

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Sibirya’da metan tehlikesi Dünyanın her geçen gün daha da ısınması kutuplardaki buz tabakasını da eritmeye başladığından, içerisinde saklanan metan açığa çıkıyor. Havaya hızla karışan metan, insan sağlığı için büyük bir risk teşkil ediyor....
  • Sera gazı salımında rekor artış ABD Enerji Bakanlığı, küresel karbondioksit salımının şimdiye kadarki en yüksek seviyesine ulaştığını açıkladı....
  • Telefonla alışveriş yayılıyor Mobil ödeme kullananların sayısı dünya çapında 108 milyonu geçti....
  • Mars’ı anlayamıyoruz Bilim adamları, Mars gezegeninin Dünya'dan çok daha hızlı metan gazı ürettiğini ve bu gazın çok daha hızlı şekilde yok olduğunu tespit ettiler....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“Buz denizinden metan gazı yayılıyor” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...