Sıtmaya karşı lazer

22 Şubat 2010

 

lazerDünyanın en öldürücü hastalıklarından sıtmayla mücadelede etkin bir silah olarak kullanılması beklenen, elde taşınabilir cihaz Intellectual Ventures tarafından Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın sağladığı mali kaynakla geliştirildi.

TED 2010 konferansında tanıtımı yapılan cihazın mucitleri, sistemi tamamen ucuz, tüketici elektroniği parçalarından geliştirdiklerini belirttiler.

Sistemi oluştururken, “foton perdesi” adını verdikleri bir alan içinde kızılötesi ışınlarla sadece sivrisinekleri tespit eden cihaz; kelebek, bal arısı gibi diğer böceklere zarar vermiyor, aynı zamanda kanat çırpmalarına göre erkek ve dişi sivrisinekleri de ayırt edebiliyor.

Lazeri iş başında gösteren bir videoyu TeknoportTV’de izleyebilirsiniz.

İnsanları sadece dişi sivrisinekler ısırıyor.

Tropikal bölgelerde sivrisinekler tarafından yayılan sıtma hastalığından her yıl yaklaşık 1 milyon insan hayatını kaybediyor.

TRT

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: , ,
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“Sıtmaya karşı lazer” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...