Avrupa da uzaydan enerji üretimi yarışına katıldı

25 Ocak 2010

 

uzay-enerjiJaponya’nın geçen yıl başlattığı 21 milyar dolarlık projenin ardından, Avrupa’nın en büyük uzay çalışmaları şirketlerinden Astrium’un da uzayda güneş enerjisi üretimi projesine farklı bir yaklaşımla daha güvenli bir çözüm getirecek çalışmalarda bulunduğu açıklandı.

İngiliz Telegraph gazetesinin haberine göre şirket beş yıl içerisinde 10-20kW arası güçte bir uyduyu deneme amaçlı olarak yörüngeye yerleştirerek buradan elde edilecek güneş enerjisini infrared lazer ışını olarak dünyaya iletmek için ilk adımı atacak.

Gazete’ye konuşan çalışmanın başındaki isim Matthew Perren; Küresel olarak sürekli artan ve çevreye etki etmeden sağlanması gereken bir enerji ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Perren açıklamasında dünya yörüngesinde güneş enerjisi ile üretilecek enerjinin dünyaya infrared lazer yoluyla iletilmesinin dünya yüzeyinde enerji üretilmesinden daha pahalı olacağını kabul ederken bu yöntemin en önemli avantajının yörüngede üretilen enerjinin dünyanın herhangi bir noktasına hatta hareket halindeki nesnelere iletilmesinin olanaklı hale getirmesi olduğunu söyledi. Bu olanağında en fazla kargo gemileri ve tankerlerde uygulama alanı bulacağını belirten Perren deneme amaçlı yaptıkları çalışamalar ile laboratuvar ortamında oyuncak arabaları bu teknikle hareket ettirebildiklerini söyledi.

Perren sözlerine şöyle devam etti; Güneş’ten gelen enerjinin çok büyük kısmı atmosferden geçerken bulutlar tarafından emildiği için kaybediliyor ve geceleri de güneş’ten enerji elde etmek mümkün değil. Fakat yörüngedeki uydular yardımıyla bu güçlükler üstesinden gelerek uyduları güneş’in geliş açısına göre konumlandırarak 50 metreden büyük olabilecek paneller ile sürekli enerji elde edebilir ve bu enerjiyi infrared lazer teknolojisi ile dünyaya aktarabilir, bu enerji ile yüzbinlerce evin enerji ihtiyacını temiz enerjiden sağlayabiliriz.

Japonya hükümetinin ve California’nın varolan çalışmalarına da değinen Perren kendi çalışmalarının diğerlerinden daha güvenli olduğunu zira bu çalışmaların mikrodalga ışınlar aracılığı ile güneş enerjisini iletmeyi denediğini bunun da iletim sırasında herhangi bir hatanın bu mikrodalga ışının önüne çıkan diğer şeyleri kızartabileceğine fakat kendilerinin teknolojisinin zaten askeri amaçlarla uzun süredir kullanıldığını insan gözünün görebileceği spektrum’un çok gerisinde kalan bu infrared lazer’e çıplak gözle bakılsa bile hiçbir etkisinin olmayacağını söyledi.

Perren ihtiyaç duydukları teknolojilerin büyük kısmının halen varolan uydularda ve uzay gemilerindeki çalışmalarda test aşamasında olduklarını ve üstesinden gelmek zorunda oldukları bir çok güçlük bulunduğunu belirtirken sözlerini şöyle noktaladı; “Biz dünyadaki enerji santrallerinin yerini alacak bir şey üzerinde çalışmıyoruz, bizim yapmaya çalıştığımız alternatif enerji kaynakları sağlamak yönünde yap boz’un bir başka parçasını sağlamak.

EurActiv

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Fukuşima sonrası Avrupa enerji politikaları Çernobil’den sonra yaşanan en büyük nükleer felaket olarak sayılan Fukuşima, Avrupa’nın enerji politikalarında bir dönüm noktası oldu. AB, nükleer enerjiden vazgeçilmesi konusunda ikiye bölündü. ...
  • Güneş enerjisi yarışına büyük oyuncular da katılıyor Geleneksel olarak marjinal oyunculara ayrılmış olan güneş enerjisi sektörü, General Electric ve Total gibi enerji devlerinin yanı sıra Google gibi sürpriz yeni yatırımcıların da ilgisini her geçen gün biraz daha...
  • Afrika-Avrupa güneş enerjisi bağlantısı ve Türkiye Kuzey Afrika güneşinden üretilecek elektriğin Avrupa’ya aktarılmasında Türkiye’nin pozisyonu güçleniyor. Türkiye Medgrid ve Dii projelerinin transfer noktalarından biri olarak öne çıkıyor. ...
  • Yerkürenin enerji dengesi bozuluyor Atmosferin en üst katmanında uydu aracılığıyla yapılan gözlemler, Dünyamızın aldığı Güneş enerjisi ile uzaya yaydığı kızılaltı (infrared – IR) enerji arasındaki dengenin son 10 yıldır bozulmakta olduğunu gösteriyor....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“Avrupa da uzaydan enerji üretimi yarışına katıldı” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...