Avrupalı erkeklerin genleri Anadolu’dan

21 Ocak 2010

 

genetik-2İngiltere’de Leicester Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir gen araştırması, Avrupalı erkeklerin büyük bir bölümünün Anadolu’dan geldiğini ortaya çıkardı.

Erkeklerin Y kromozomları üzerinde gerçekleştirilen araştırma, bugünkü Avrupalı erkeklerin, 10 bin yıl önce Anadolu ve Ortadoğu’dan Avrupa’ya gelen ilk çiftçilerin torunları olduğunu gösterdi.

The Independent gazetesinin haberine göre, Leicester Üniversitesi bilimadamları, yaklaşık 110 milyon Avrupalı erkekte bulunan R1b1b2 haplogrubu adı verilen Y kromozomu silsilesinin tekrarlama miktarını inceledi.

Erkek cinsiyetini belirleyen Y kromozomu babalardan oğullara geçiyor. Erkekler bir X ve bir Y kromozomu taşırken, kadınlarda iki X kromozomu bulunuyor.

Araştırmacılar bu çerçevede, İrlanda’dan Türkiye’ye kadar erkeklerden toplanan DNA veritabanlarını inceleyerek, kıtanın farklı bölgelerinde silsilenin ne kadar sıklıkla tekrarladığını araştırdı. Araştırma sonucunda, silsilenin Anadolu ve Ortadoğu’da oldukça az olduğu, kuzeybatı Avrupa’da ise çok yaygın olduğu ve İrlanda’da yüzde yüze kadar ulaştığı ortaya çıktı. Bilimadamlarına göre bu da, silsilenin Anadolu ile Ortadoğu’daki Verimli Ay denilen bölgeye dayandığını gösterdi.

İngiliz araştırmacılar, buradan yola çıkarak erkek genlerinin Avrupa’ya Anadolu’lu çifçiler aracılığıyl taşındığı sonucuna vardı.

The Independent, çiftçilik tekniklerinin Avrupa’da avcılık ve toplayıcılıkla geçinen topluluklara, Anadolu ve Mezopotamya’dan geçtiği yolundaki tarih tezlerini doğruladığını yazdı.

Leicester’deki araştırmayı gerçekleştiren bilimadamlarından Patricia Balaresque, çıkan sonuçlara göre, Avrupa’daki Y kromozomlarının yüzde 80’inin Anadolu’lu çiftçilerden geldiğini söyledi. Balaresque, anneden çocuğüa geçen mitokondrial DNA’lar üzerinde yapılan arıştırmanın, kadın genlerinin ise ağırlıkla avcı-toplayıcı topluluklardan geldiğini gösterdiğini bildirdi.

İngiliz araştırmacı, buradan yola çıkarak, çiftçi erkeklerin, avcı-toplayıcı erkeklere baskın gelerek onların yerini aldıkları sonucuna varıldığını bildirdi.

EurActiv

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Avrupalı KOBİ’ler daha çevreci OKI'nin desteği ile IDC'nin yaptığı araştırmaya göre, Avrupalı KOBİ'lerin yüzde 61'i az enerji harcayan, kağıdı çift taraflı kullanan yazıcıları tercih ediyor....
  • Erkekler rahat bir nefes alabilir Yeni bir araştırma, Y kromozomlarındaki azalmanın durduğunu gösteriyor. Daha önce sadece erkeklerin taşıdığı Y kromozonunun genetik olarak hızla azaldığı, dolayısıyla beş milyon yıl sonra yeryüzünde erkek kalmayabileceğine ilişkin bir çalışma...
  • Artık 72, 30′a eşit! İlk çağlardaki avcı-toplayıcı toplumlarda yaşamış erkeklerin 30 yaşında ölme ihtimallerinin, modern günümüzdeki Japon veya İsveçli erkekler...
  • Aids’i yavaşlatan gen Aids (HIV) hastalığını yavaşlatan gen olduğu öne sürüldü. Kimi Aids hastalarının diğer hastalar kadar hızlı hastalanmamasından yola çıkarak araştırma yapan Alman araştırmacılar X kromozomundaki bir gen varyantının hastalık sürecini yavaşlattığını...

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: ,
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“Avrupalı erkeklerin genleri Anadolu’dan” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...