AB Telekom yasası resmen yürürlüğe girdi

22 Aralık 2009

 

ab-telekomDaha İyi Düzenleme Yönergesi ve Vatandaş Hakları Yönergesi’nin birleştirildiği yeni yasanın Haziran 2011’e kadar 27 üye ülkenin ulusal yasalarına uyarlanması gerekiyor. Yeni Avrupa Telekom Kurumu’nu hayata geçirildiği düzenleme Avrupa Elektronik İletişim Düzenleme Kurulları’na (BEREC) doğrudan uygulanacak ve 20 gün içerisinde yürürlüğe girecek. BEREC Avrupa genelinde düzenlemeden sorumlu olacak ve tek telekom piyasasını güçlendirecek. Mevzuat sürecindeki son adım için Avrupa Parlamentosu (AP) ve Konsey arasında kasım ayında uzlaşma sağlanması bekleniyor.

AB Telekom Komiseri Viviane Reding “BEREC’in kuruluşu Avrupa’nın telekom operatörlerinin ve tüketicilerin ağ erişiminde sınır ötesini hissederek iletişim hizmetlerinden istedikleri şekilde yararlanmalarından söz ederken ciddi olduğumuzun bir işaretidir” dedi. Komiser 2010 ilkbaharından başlayarak BEREC’in ulusal telekom düzenleme kurullarına yardım edeceğini ve Avrupa Komisyonu’nu telekom hizmetlerinin AB çapında sorunsuz yerine getirilebilmesine katkıda bulunacağını kaydetti.

Reform yönergeleri Resmi Gazetede yayınlandığı için Reding üye devletlerden yeni yasayı kendi ulusal yasaları haline getirmek üzere çalışmalara başlamalarını istedi. Süratli ve doğru bir uyarlamanın önemine dikkat çeken komiser rekabetin artırılması, meşruiyetin kesinleşmesi ve Avrupa’da tek telekom piyasasına yatırımların artırılmasının önemi üzerinde durdu.

Avrupa Telekom Kurumu (BEREC) 27 üye devletin telekom kurulları başkanlarından oluşuyor. Kararlar kural gereği üçte iki çoğunluk ve salt çoğunlukla alınıyor. Bunun için BEREC Komisyon’un tedbirlerle ilgili analizi bağlamında fikir beyanında bulunuyor ve ulusal düzenleme kurulları bunu Komisyon’a iletiyor.

BEREC kararlarında bağımsız uzmanların desteğinden yararlanılacak. Kurum ayrıca ulusal telekom düzenleme kurullarının bağımsız çalışmalarına destek verecek ve özellikle sınır ötesi düzenleme konularında bu çalışmaları tamamlayacak.

AB Telekom Reformu sonucunda 500 milyon AB vatandaşı telekom piyasalarındaki sağlıklı rekabet sayesinde daha fazla tüketici hakkına sahip olacak. Örneğin hızlı internet geniş bant bağlantısı daha kaliteli olacak ve kullanıcı mahremiyeti daha iyi gözetilecek. Şimdi üye devletlerin gerekli uyarlamaları yerine getirmeleri ve kullanıcılara daha fazla esneklik sağlamaları gerekiyor.

Komisyon radyo spektrum politika programı hazırlayacak ve uyumlu bir AB spektrum politikasının geliştirilmesi için teklifte bulunacak.

EurActiv

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: , ,
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“AB Telekom yasası resmen yürürlüğe girdi” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...