Evdeki diyet koçunuz bir robot olabilir!

16 Aralık 2009

 

automGelişen teknoloji çağında artık beslenmemizden de robotlar sorumlu olacak. Amerikan Intuitive Automata Firması 2010 yılı sonunda robot beslenme danışmanı “Autom”u piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

“Technology Review“ dergisinin haberine göre Autom, kullanıcısına günlük beslenme alışkanlıkları ve vücut aktiviteleriyle ilgili önerilerde bulunacak.

Kilo vermeye çalışan kişilerle ilgili yapılan araştırmalar, bu kişilerin diyet sürecinde yaşadıkları hayal kırıklıkları ve başarısızlıkları diyetisyenleriyle paylaşmaya çekindiklerini ve içinde bulundukları durumdan utandıklarını ortaya koyuyor. Diyetisyen robot Autom’un üretim fikri de bunun üzerine doğdu. Autom sayesinde diyet yapan kişilerin bu olumsuz düşüncelerden kurtulması amaçlanıyor. Üstelik Autom, diyet yapan kişilere gerekli psikolojik desteği de sağlayacak.

Doğru bilinen yanlışlar
Zira bazı kişiler için kilo vermek diğerlerine göre çok daha büyük bir sorun. Bu kişiler genellikle kilo verdireceği söylenen her şeyi sorgusuz sualsiz uygulama eğiliminde olabiliyor. Sabah aç karnına içine limon sıkılmış su içmek, öğün atlamak, spor yapılıyorsa normalden fazla yemek, sık sık hamama gitmek, sadece diyet ürünler tüketmek… Ancak bu yöntemlerin hiçbirini uygulayarak sağlıklı bir şekilde kilo vermek mümkün değil. Kilo vermek için sağlıklı beslenme ve düzenli sporun hayatın bir parçası haline getirilmesi gerekiyor. Autom bu amaca ulaşmak için teknolojik bir yardımcı olarak hayatımıza girecek.

Autom fikri firmanın kurucusu Cory Kidd’in aklına Cambridge Universitesi Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde yaptığı uzun süreli insan-makine ilişkileri çalışmaları sırasında geldi. Kidd, robotun ilk kapsamlı beta sürümünün 2010 yılının ikinci çeyreğinde piyasaya sürüleceğini, ürünün pazarlamasınınsa sağlık sigortası ve diyet danışmanlığı firmaları aracılığıyla yapılacağını belirtti. Aynı zamanda internet üzerinden de satışı yapılacak robotun piyasa fiyatının 400–500 Amerikan doları arasında olması planlanıyor.

Deutsche Welle

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: , ,
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“Evdeki diyet koçunuz bir robot olabilir!” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...