Karbondioksit pazarlıkları başlıyor

4 Aralık 2009

 

karbon-salimiKüresel ısınmanın etkilerini azaltmak için yeni bir uluslararası sözleşmenin hedeflendiği Dünya İklim Zirvesi pazartesi günü başlıyor. Karbondioksit oranının ne kadar azaltılacağı konusunda hala görüş birliği yok.

Danirmarka’nın başkenti Kopenhag’da 7-18 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek Dünya İklim Zirvesi için tüm hazırlıklar tamamlandı. Danimarka, II. Dünya Savaşı’ndan bu yanaki en büyük güvenlik operasyonunda binlerce polisi seferber etti ve ilk kez gerektiğinde basınçlı su püskürtmek için özel araç hazırladı.

Çevreci protestoların da eşlik edeceği zirvede, katılımcı ülkeler 2012 yılında süresi dolan Kyoto Protokolü’nün yerini alacak yeni bir uluslararası anlaşmanın oluşturulması için görüşmelerde bulunacak. Ancak atmosferdeki karbondioksit oranının azaltılması konusunda zirve öncesi başlayan pazarlıklardan sonuç alınamadı.

Kalkınmakta olan ülkelerden ortak tutum
Zirveye sanayileşmiş zengin ülkelerle kalkınmakta olan ülkeler arasındaki pazarlıkların damgasını vurması bekleniyor. Kalkınmakta olan dört büyük ülke Çin, Hindistan, Güney Afrika ve Brezilya, sanayileşmiş ülkelerden 2050 yılına dek ısınmayı iki santigrad derecede tutabilmek için bağlayıcı sınırlamalara yanaşmıyor. Bu dört ülke zirve öncesi bir ortak tutum belgesi üzerinde de mutabakata vardı.

Hindistan yönetimi, mali ve teknolojik destek sözü verilmeden bağlayıcı bir antlaşmaya imza atmayacağını kesin bir dille açıkladı. Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula de Silva da Kopenhag’da bir anlaşma imzalanabileceğine inanmadığını dile getirdi.

Hindistan başlıca sorumlu ülkelerden
Hindistan, ABD ve Çin’le birlikte, atmosfere en fazla, karbondioksit başta olmak üzere sera gazları üreten ülkeler arasında bulunuyor. Hintli yetkililer sera gazı emisyon kesintisi öngören önerilerin Hindistan’ın ekonomik kalkınmasını frenlemesinden korkuyor.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın verilerine göre de enerji kullanımı ile atmosfere yayılan karbondioksit oranının yüzde 50′sinden sadece ABD, Rusya ve Hindistan sorumlu.

Bildiri taslağı
Zirveye ev sahipliği yapacak olan Danimarka tarafından hazırlanan bildiri taslağı, dünya genelindeki gaz salınımının 40 yıl içinde yüzde 50 oranında aşağıya çekilmesini ve bunda büyük payı zengin ülkelerin üstlenmesini öngörüyor.

Taslakta, zengin ülkelerin, sera etkisi yaratan gazların salınımını 2050 yılına kadar yüzde 80 oranında azaltmaları gerektiğine işaret ediliyor.

Merkel’den çağrı
Zengin ülkeler ise kalkınmakta olan ülkelerde çağrıda bulunuyor. Karbondioksit oranını sanayileşmiş ülkelerin tek başına azaltamayacağını belirten Almanya BaşbakanıAngela Merkel, küresel ısınmanın yavaşlatılması için daha fazla destek çağrısında bulundu.

DeutscheWelle

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • İklim pazarlıkları Bonn’da başladı Almanya’nın Bonn kentinde yeni bir uluslararası iklim anlaşması oluşturulması için müzakereler başladı. Hedef, süresi 2012 dolacak olan Kyoto Protokolü’nün yerine yeni bir bağlayıcı anlaşma hazırlamak. ...
  • Sera gazı salımında rekor artış ABD Enerji Bakanlığı, küresel karbondioksit salımının şimdiye kadarki en yüksek seviyesine ulaştığını açıkladı....
  • Avrupa Birliği iklim zirvesine hazır Avrupa Birliği çevre bakanları, Aralık ayında Kopenhag’da yapılacak Dünya İklim Zirvesi öncesinde ortak tutum belirlemeyi başardı. Lüksemburg'da bir araya gelen bakanlar ortak talep ve beklentilerini açıkladı. ...
  • Pasifik’in ada ülkeleri “imdat” dedi Pasifik Okyanusu'ndaki 7 küçük ada devleti, ülkelerinin suya gömülmemesi için sera etkisi yaratan gazların atmosfere salımının yüzde 45 oranında azaltılması çağrısında bulundu....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“Karbondioksit pazarlıkları başlıyor” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...