ABD’li araştırmacılar ilk kök hücre araştırması iznini aldılar

4 Aralık 2009

 

kok-hucre-arastirmasiABD Başkanı Barack Obama, sağlık alanında önemli bir karar aldı. Obama, insan embriyosundan elde edilen kök hücrelerin kullanılmasına ilk kez izin verdi.

Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü Direktörü (NIH) Dr Francis Collins, kök hücrelerin kullanımıyla ilgili yeni politika çerçevesinde araştırmacılar için insan cenininden elde edilen kök hücre dizinlerinin bundan böyle kullanılabileceğini açıklamaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Yasa ve düzenlemelere uygun şekilde, bu kök hücrelerin denenmiş bir etik prosese göre elde edilen embriyon hücreleri olduğunu belirten Amerikalı yetkili, NIH’in ABD’deki araştırmacıların kullanımı için başka kök hücre dizinleri sağlama hazırlığı içinde olduğunu da kaydetti.

Başkan Obama 9 Mart’ta selefi George W. Bush’un ahlaki ve dini nedenlerden ötürü 2001′deki insan embriyosu kök hücrelerinin araştırmalarda kullanılmasını yasaklamasını yürürlükten kaldırma kararını açıklamıştı.

Amerikalı araştırmacılar, geçen ay başında, ceninden elde edilen kök hücrelerin insanlarda tedavi için kullanılması amacıyla Amerikan hükümetinden izin almak için başvuru yapmıştı.

ABD’de bu tip tedavinin kullanılması yönünde yeni bir adım olan başvuru, merkezi Massachusetts eyaletinde bulunan Advanced Cell Technology firması tarafından, gençlerde görülen bir körlük hastalığı olan Stargardt hastalığı nedeniyle görme yetisini kaybedecek 12 hasta için yapılmıştı.

Tedavide embriyon kök hücrelerinden elde edilen retina hücreleri hastaya enjekte edilecek.

Advanced Cell Technology şirketinden bilimsel yetkili Robert Lanza yaptığı açıklamada, daha önce fare ve sıçanlar üzerinde yapılan araştırmaların, bu tedavinin yan etki yaratmadan görme yetisinin kaybedilmesini durdurmayı başardığını gösterdiğini belirtmişti.

Lanza, Amerikan ilaç kurumu Gıda ve İlaç İdaresinin (FDA) onay vermesi halinde, tedavi denemelerinin yılbaşında başlayabileceğini söyleyerek, bunun ABD’de cenin kök hücreleriyle tedavi için ikinci başvuru olduğunu söylemişti.

ABD’de bu tür tedavi için ilk başvuru, merkezi California’da bulunan Geron firması tarafından omurilikteki hasarların giderilmesi için yapılmıştı.

CNNTürk

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Şeker hastalığına kök hücre tedavisi Dünyadaki en zengin kök hücre araştırma kurumunun başkanı, on yılı biraz aşan bir süre içinde şeker hastalığının tedavisinin mümkün olabileceğini açıkladı....
  • Kök hücre araştırmalarında yeni buluş İngiltere ve Kanada'da bilim adamları, pek çok hastalığın tedavisinde kullanılabilecek kök hücreleri tıpta kullanmanın önündeki engelleri aştıklarını açıkladı....
  • Obama’dan kök hücre araştırmalarına izin Kök hücre araştırmalarına federal yardımın önü açılıyor. ABD Başkanı Barack Obama, Bush yönetiminin kök hücre araştırmalarına hükümet fonlarından yardım yapılmaması kararını yürürlükten kaldırdığını açıkladı....
  • Kök hücre, felce çare olabilir mi? İskoçya'da yapılan bir operasyonda felç geçirmiş bir hastanın beynine kök hücre enjekte edilerek beyindeki zarar görmüş hücrelerin onarılması denendi....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler:
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“ABD’li araştırmacılar ilk kök hücre araştırması iznini aldılar” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...