Kriptolu telefon yasağı kalkıyor

3 Aralık 2009

 

kriptolu-cep-telefonuTürkiye ‘telekulak’ skandallarıyla çalkalanırken, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, özel şifresi nedeniyle dinlenemeyen kriptolu cep telefonlarının ithalatına ve kullanımına ilişkin yasağı kaldırmak için bir düzenleme yaptı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), özel şifresi nedeniyle üçüncü kişilerce dinlenemeyen kriptolu cep telefonlarının ithalatına ve kullanımına ilişkin yasağı kaldırmak üzere bir düzenleme yaptı. Bu konudaki yönetmeliğin yayımlanmasının ardından dileyen herkes kriptolu telefon kullanabilecek.

HABERTÜRK’ün BTK yetkililerinden aldığı bilgiye göre kriptolu telefonlara ilişkin usul ve esasları belirleyen yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildi.

BTK’dan üst düzey bir yetkili, kriptolu telefonların ithalatının ve kullanımının yasak olduğuna dikkat çekerek, yönetmeliğin yayımlanmasının ardından piyasada kriptolu telefon satışlarının serbestçe yapılabileceğini ve herkesin kullanabileceğini vurguladı.

ÇOK POPÜLER OLUR
Türkiye’de, 65 milyona yakın cep telefonu abonesi bulunuyor. Aboneler, yasa dışı dinleme iddiaları nedeniyle son derece tedirgin ve kaygılı. Milyonlarca abonenin, yasağın kalkmasının ardından mevcut cep telefonlarını, kriptolu telefonlarla değiştirmesine kesin gözüyle bakılıyor. Sektör uzmanları, kriptolu telefonların, piyasanın ‘en popüler’ ürünü haline geleceği öngörüsünde bulunuyor.

1000 EURO’YA KADAR ÇIKIYOR
Halen kriptolu telefonları; Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Genelkurmay, Emniyet, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) kullanabiliyor. Bazı ülkelerde, stratejik niteliğiyle öne çıkan kamu kurumlarının yanı sıra yurttaşlar da kriptolu telefondan diledikleri gibi yararlanabiliyor. BTK yetkilileri, kriptolu telefonların fiyatının özelliğine göre 1000 Euro’ya kadar çıktığına dikkat çekiyor.

İKİ TARAFIN DA KRİPTOLU TELEFONU OLMALI
Kriptolu görüşme için arayan ve aranan tarafın kriptolu telefona sahip olması gerekiyor. Bu telefonlarda bulunan özel şifreler, üçüncü kişilerin dinlemesini olanaksız hale getiriyor. Herhangi bir kişi kriptolu telefonla konuşurken, ses şifrelenerek matematiksel verilere dönüşüyor ve telefonun diğer ucundaki kişiye ulaşıyor. Bu veriler, aranan kişinin kriptolu telefonundaki şifre çözücü tarafından tekrar sese dönüşüyor.

Bu şifre, yalnızca iki telefona (arayan ve aranan) özgü olduğu için üçüncü kişi bu konuşmayı anlamlandıramıyor. Birinin, bu telefonu dinleyebilmesi için şifreleri çözmesi gerekiyor.

HaberTürk

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • TÜBİTAK kriptolu USB belleği tanıttı TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) tarafından geliştirilen ve NATO Askeri Komitesi tarafından onaylanmış alanındaki tek ürün olan Kriptolu USB Bellek "SIR" tanıtıldı....
  • Yılların yasağı kalkıyor! Çin'in bitmek tükenmek bilmeyen yasaklarından biri, en sonunda kalkıyor! İşte sürpriz haber...2000 yılından beri oyun piyasas...
  • Yılların yasağı kalkıyor! Çin'in bitmek tükenmek bilmeyen yasaklarından biri, en sonunda kalkıyor! İşte sürpriz haber...2000 yılından beri oyun piyasas...
  • BTK’dan akıllı telefon kullanıcılarına uyarı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), akıllı telefonların fabrika ayarları ile işletim sistemi ayarlarının değiştirilmesi gibi işlemlerin, akıllı telefonu siber saldırılara karşı daha duyarlı yaparken, işletmeci ve akıllı telefonun sunduğu...

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: ,
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“Kriptolu telefon yasağı kalkıyor” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...