Şeker hastalığına karşı kök hücre umudu

16 Kasım 2009

 

seker-hastaligiAnkara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Osman İlhan, harabiyeti şeker hastalığına yol açan, pankreasta insülin yapan beta hücresinin yeniden üretilmesine yönelik kök hücre çalışmalarının umut verdiğini bildirdi.

Dünya Diyabet Günü dolayısıyla Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Binası’nda düzenlenen toplantıda, “Diyabet Tedavisinde Kök Hücre Çalışmaları” konulu bir konferans veren İlhan, şeker hastalığının, pankreasta insülin yapan beta hücresinin harabiyetinden kaynaklandığını, bu nedenle hastalığın tedavisi için ya beta hücresinin yeniden yapılması ya da korunması gerektiğini söyledi.

Beta hücresinin yapılması için ya embriyonik kök hücreye ya da embriyonik kök hücreye benzer, normal bir hücrenin çekirdeğine 4 protein konularak kök hücreye dönüştürülen IPS hücresine ihtiyaç olduğunu kaydeden İlhan, kansere dönüşme riskinden dolayı embriyonik kök hücrenin kullanılmasına sıcak bakılmadığını belirtti.

Bu nedenle kanserleşme olasılığı bulunmayan IPS hücresinin beta hücresi haline getirilmeye çalışıldığını bildiren İlhan, “Bu, şu anda laboratuvarda yapılabiliyor. 200 gün yaşayabilen beta hücresi üretildi. Araştırmalar, bu beta hücresinden insülin elde edilebilmesine yönelik devam ediyor. Bunun çok kısa zamanda başarılacağı tahmin ediliyor” dedi.

Şeker hastalığının tedavisinde beta hücresinin korunmasına yönelik kemik iliğinde bulunan, çok çabuk elde edilip çoğalabilen “mezankimal kök hücre”nin kullanılması yolunda önemli çalışmaların sürdüğünü ifade eden İlhan, “Bu yöntemle bağışıklık sistemi kontrol edilip insülin yapan beta hücresi korunabilecek, bozulması engellenecek” şeklinde konuştu.

İlhan, şeker hastalığının kök hücreyle tedavisine yönelik çalışmaların henüz araştırma safhasında olduğunu ama bunun yakın bir gelecekte uygulamaya geçeceği umudu taşıdıklarını söyledi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nilgün Başkal da diyabetin tedavisinde bugüne kadar gelmiş geçmiş en büyük buluşun insülinin keşfi olduğunu, bunun hastaların yaşam kalitesini artırdığını bildirdi.

Diyabetin hızla arttığını, bunun önüne geçmek için bir eylem planına ihtiyaç olduğunu kaydeden Başkal, “Özellikle tip-2 diyabet çok büyük artış gösteriyor. Adeta pandemi haline geldi. Bu konuda toplumun bilinçlendirilmesi lazım. Diyabeti olmayanlar hastalığa karşı mutlaka uyarılmalı” diye konuştu.

CNNTürk

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Şeker hastalığına kök hücre tedavisi Dünyadaki en zengin kök hücre araştırma kurumunun başkanı, on yılı biraz aşan bir süre içinde şeker hastalığının tedavisinin mümkün olabileceğini açıkladı....
  • Şeker hastalığı genetik mutasyona bağlı olabilir Tip 2 şeker hastası olanların yüzde 10’unda benzersiz bir genetik mutasyona rastladı. Araştırmaya göre bazı kişiler şeker hastalığına yakalanıp yakalanmayacaklarını önceden öğrenebilecek....
  • Şeker hastalığı korkutuyor Günümüzün en yaygın hastalıklarından biri olan şeker hastalarının sayısı neden artıyor?...
  • Kök hücre diyabete çare olabilir Deneysel bir kök hücre tedavisi tip 1 diyabet hastalarının dört yıl boyunca insülin kullanmaksızın yaşamlarını sürdürebilmelerine olanak sağladı....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“Şeker hastalığına karşı kök hücre umudu” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...