İnovent Çekirdek Sermaye Fonu hayata geçiyor

15 Kasım 2009

 

girisimcilikSabancı Üniversitesi tarafından kurulan İnovent, Çekirdek Sermaye Fonu ile proje başına maksimum 250 bin liraya kadar yatırım yapmayı hedefliyor.

İnovent Çekirdek Sermaye Fonu ile ilk etapta, üç şirkete toplam 750 bin liralık yatırım yapılıyor.

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Sabancı Üniversitesi bünyesinde, teknoloji odaklı start-up şirketlere fon ve ticarileştirme desteği sağlamak üzere kurulan İnovent Çekirdek Sermaye Fonunun, Türkiye’de risk sermayesi alanında bir ilk olma özelliğini taşıdığı vurgulandı.

İnovent’in yatırımlarından elde edilecek gelirin, üniversitenin ana varlık fonuna aktarılarak eğitim ve araştırma alanlarında ek destek sağlamak üzere kullanılacağı belirtilen açıklamada, ilk etapta üç şirkete toplam 750 bin liralık yatırım yapılacağı, yatırım kararı alınan projelerin, inovatif bir e-eğitim projesi, fonksiyonel yüzeyler geliştirilmesine yönelik nanoteknoloji projesi ve alacak tahsilat sorunlarının çözümünü hedefleyen bir yazılım geliştirme projesi olduğu kaydedildi.

Fonu kurmadan önce uzun bir analiz sürecinden geçtiklerini belirten İnovent Genel Müdürü Serhat Görgün, Türkiye’de değerli fikirler olduğunu gördüklerini ve bu fikirlerin ticari değere kavuşmaları için gerekli olan kaynakların ve ortamın sağlanması gerektiğini ifade etti.

İş fikirlerinin kalitesine ve hayata geçirilen yatırım projelerinin başarılarına göre fonun ileride daha da büyüyebileceğini bildiren Serhat Görgün, yatırım ölçeğinin ve sayısının da artabileceğine işaret etti.

İnovent Yatırım ve İş Geliştirme Direktörü Elbruz Yılmaz, fonun kuruluş amacının, Türkiye’de mevcut yatırımcıların yüksek risk nedeniyle değerlendirmediği ve çok erken aşamadaki teknoloji start-uplarının karşılaştığı başta finansman olmak üzere, iş geliştirme, network ve yönetim açıklarını kapatarak ticari ve teknolojik değeri olabilecek, fikirlerin bir sonraki aşamaya geçirilmesi olduğunu anlattı.

Elbruz Yılmaz, bir şirkete yatırım yaparken İnovent’in şirkete sağladığı katkının etkisinin somut ve ölçülebilir hedeflerle belirlenebilmesini amaçladıklarının altını çizdi.

Dünya

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Çocukların projeleri hayata geçiyor P&G ve Darüşşafaka'nın 'Hayalden Gerçeğe' adlı projesi ile sanattan spora, bilimden kültüre farklı dallarda çocuklara içlerindeki potansiyeli ortaya çıkarma imkânı sunulacak....
  • Van 100. yıl Üniversitesi’nde teknokent projesi hayata geçiyor Bilgi ve teknolojinin üniversiteler, araştırma merkezleri, şirketler ve pazarlar arasında dolaşımını teşvik eden ve kolaylaştıran, buluşçuluğa dayalı şirketlerin kurulmasını ve gelişimini destekleyen, paydaşlarına Ar-Ge çalışmalarında kullanılacak yüksek nitelikli ofis alanları...
  • ABD’li Invus’tan AirTies’a yatırım 4 milyar dolarlık bir fonu yöneten ABD’li bağımsız özel sermaye fonu Invus, Türkiye’deki ilk yatırımını AirTies’a yaptı....
  • Titanik II hayata geçiyor Yaklaşık bir asır önce İngiltere Southampton’dan New York’a yol alırken buz dağına çarparak batan Titanik, yeniden inşa edilecek "Titanik II" ile yeniden hayat buluyor....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler:
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“İnovent Çekirdek Sermaye Fonu hayata geçiyor” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...