Bitkiler İçin DNA Kataloğu

12 Kasım 2009

 

bitki-dna50 ülkeden yüzlerce uzman, her bitkiye özel bir DNA barkot sistemi üzerinde anlaştıklarını duyurdular.

Sistemin, nesli tehlikede olan türlerin yasadışı ticaretini belirlemek de dâhil pek çok alanda kullanılacağı ve bilgilerin her araştırmacının ulaşabileceği küresel bir veri tabanında tutulacağı belirtiliyor. Meksika’nın başkenti Mexico City’de, 9-13 Kasım 2009’da düzenlenen Üçüncü Uluslararası Yaşam Barkodu Konferansı’nda konuyla ilgili anlaşmaya imza atılacağı belirtiliyor.

Barkodlama sistemiyle, türlerin geleneksel yöntemlere göre daha ucuza, daha çabuk ve doğru tanımlanabileceğini anlatan uzamanlar, ayrıca biyolojik çeşitlilik üzerindeki etkileri görebilmek için güvenilir bir takip sisteminin gerekliliğine de dikkat çekiyorlar. Güvenilir bir döküme ihtiyaç duyduklarını söyleyen uzmanlar bu kayıtlarla sağlık, ekonomi ve çevre bilim alanlarında önemli olan parazitleri takip edebileceklerine değiniyorlar.

Biyolojik çeşitlilik uzmanları, hayvanlar için geliştirilen küresel bir ‘DNA ile tanımlama sistemi’ni 2003’ten beri kullanıyor. Tanımlamak istenen örneğin tüm DNA dizilimini çıkarmak yerine söz konusu DNA’nın görece çok küçük bir kısmına bakıp sonra da küresel veritabanından bu kısmın eşlendiği türü bulabiliyorlar. Elde edilen her bilgi küresel veritabanına eklenmeye devam ediyor. Bu sistem artık bitkiler için de kullanılacak.

Bitki türünü tanımlamak için DNA’nın alınacağı bölge seçilirken bazı özelliklere dikkat ediliyor. Öncelikle seçilen bölgenin teknolojik olarak kolay işlenebilir olmasına özen gösteriliyor. Bozulmuş malzemelerden de örnek alınabilmesi ve türler arasında çok ayrışmadan farklılık göstermesi diğer aranan özellikler. Bir grup araştırmacı bunlardan yola çıkarak yedi farklı barkod üzerinde çalışarak seçenekleri ikiye indirdiler. Mexico City’de düzenlenen konferansta bilim insanları ortak bir kararla, bitkileri tanımlarken hangi barkod sisteminin kullanılacağını belirleyecek.

Uluslararası Yaşam Barkodu Projesi kapsamında önümüzdeki beş yıl içinde 500,000 türün kataloglanması planlanıyor.

TÜBİTAK

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Sağlıklı gıda için selenyumlu gübre önerisi Bilim adamları daha sağlıklı gıdalar yetiştirilmesi için bir tür anti-oksidan olan selenyumun tarım ürünlerine eklenmesini önerdi....
  • Lav kanallarında yaşamın izleri Amerikalı bilim adamları, lav kanallarında şimdiye dek sıradan mineraller olduğunu düşündükleri renkli mağara çökeltilerinin aslında bilinmeyen mikrop türleri olduğunu keşfettiler....
  • 100.yaşgünü için gen testi Boston Üniversitesi'nden bilim insanları, 90 yaşın üzerinde ve altında olan iki binden fazla kişinin gen haritasını inceledi, bu kişilerin yaklaşık 70 geninde 150 değişim tespit etti....
  • ‘Lefsnap’ ile tüm bitkiler elinizin altında Akıllı telefonlara yüklenen bir uygulama ile bitkileri tanımak ve bitki örtüsü haritası çıkarmak kolaylaşıyor....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: ,
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“Bitkiler İçin DNA Kataloğu” için yorum sayısı: 1

  1. Eyüp Yüksel
    2009.11.29 08:35

    DNA bitki türleri için barkod sisteminin Türkiye’de kullanılması için gerekli altyapının hazırlanmasını, gerekli personel ve teknik donanım yatırımlarının yapılmasını ümit ediyorum. Umarım bu şekilde daha fazla bitki türümüzü arşivleyebilecek, koruyabilecek, moleküler biyologlarla arazide çalışan doğabilimciler; botanikçiler arasında daha yakın ilişkiler yurdumuzda da kurulabilecek ve daha çok moleküler genetikçimiz iş bulabilecek.

Yorumunuzu yazın...