Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketleri

7 Kasım 2009

 

fast50Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji firmaları, Deloitte Teknoloji Fast50 2009 Programı kapsamında ödüllendirildi.

Yapılan değerlendirilmesi sonucu, son 5 yılda yüzde 42 bin 416 oranında büyüme elde eden Biotekno birinci oldu.

Dördüncüsü düzenlenen programda, mobil iş çözümleri geliştiren Biotekno’yu, yüzde 39 bin 484 oranında büyümeyle Millenicom takip etti. Üçüncü sırayı ise yüzde 8 bin 192’lik büyüme oranıyla katma değerli dijital eğlence ürün ve hizmetlerde uzmanlaşan Cetech aldı.

Programın ana sponsoru Türk Telekom tarafından verilen Türk Telekom Teknoloji Özel Ödülü’nü ise son 3 yıldır üst üste programda yer almayı başaran firmalar arasında yüzde bin 365 büyüme oranıyla STM Savunma aldı.

Öte yandan, programa bu yıl yeni bir kategori olarak eklenen Big Stars kategorisinde ise birinciliği 2008’deki 372 milyon 354 bin 750 Avro’luk net satış geliri ve yüzde 90’lık büyüme oranıyla Aselsan elde etti. Aselsan’ı, Multinet ve Datateknik takip etti.

Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye Programı’nda yer alan şirketler, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’yı kapsayan EMEA Fast 500 listesine de aday olacak. Geçen yıl Türkiye’den 21 şirket bu programa dahil olarak uluslararası bir başarı kazanmıştı.

-”BÜYÜME HIZLARININ BU YIL REKOR SEVİYEYE ULAŞTIĞINI GÖRÜYORUZ”-

Deloitte Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Ortağı Sait Gözüm, ödül töreninde yaptığı konuşmada, listelerinde 50 teknoloji şirketinin yer aldığını ifade ederek, “Son 4 yıldaki büyüme hızlarının bu yıl rekor seviyeye ulaştığını görüyoruz. Yaşanan kriz ortamına rağmen bu yıl 5 haneli büyüme oranını çok görmeye başladık” dedi.

Gözüm, bu yıl üçüncü olan firmanın büyüme oranının, geçen yıl birinci olan firmanın büyüme oranının yüzdesinin iki misli olduğunu, 50 milyon Avro ve üstündeki bazı firmaların yüzde 90, bazı firmaların yüzde 450 gibi büyüme hızlarına ulaştığını gördüklerini belirtti.

Sait Gözüm, 50 firmanın 24 Kasım’da Londra’da gerçekleştirilecek yarışmaya katılacağını, bu yıl Avrupa’da çok ciddi başarılar beklediklerini kaydetti.

Sektörün krizde yatırımların yavaşlaması gibi çeşitli etkilerle karşılaştığını ifade eden Gözüm, ancak sektörün hızlı hareket etmesi, yüksek uyum yeteneği, dayanıklılığı nedeniyle dünya üzerinde bu krizden en önce çıkacak teknolojileri, endüstrileri ifade ettiğini söyledi.

Gözüm, “Ülkemizde de bu yaratıcı endüstriler üzerinde daha şimdiden ciddi gelir yaratılmaktadır. Potansiyelimizin daha başındayız” dedi.

Türkiye’nin gerçek anlamda bir bilgi toplumuna dönüşebilmesi için bir an önce e-devlet dönüşümünü gerçekleştirmesi gerektiğine işaret eden Gözüm, yeni Türk Ticaret Kanunu’nun çıkarılması, sayısal teknolojinin küçük işletmelere açılması gerektiğini vurguladı.

Gözüm, “Türkiye’de eğitimin kalitesinin artması için e-eğitimin bir an evvel tanıtılması ve yaygın şekilde kullanılması şart” dedi.

-”TÜRKİYE MİLLİ GELİRİNİ İNSANİ GELİŞİME DÖNÜŞTÜREMİYOR”-

Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) Başkanı Faruk Eczacıbaşı da bilişimi toplumun gelişme ve kalkınma motoru, inovasyonu da bu motorun benzini olarak düşündüklerini söyledi.

Eczacıbaşı, “Teknolojiye, inovasyona en ihtiyaç duyduğumuz dönemlerden birindeyiz” dedi.

Makro verilere bakınca ekonominin büyüdüğünü ifade eden Eczacıbaşı, “Ancak bu büyüme kendi başına pek de anlamlı değil. Türkiye milli gelirini insani gelişime dönüştüremiyor” diye konuştu.

Eczacıbaşı, iş süreçlerini verimli biçimde harekete geçirmek gerektiğini, Türkiye’nin ancak o takdirde olumsuzluklardan kurtulacağını, Türkiye olarak telaş etmeden acele etmek durumunda olunduğunu kaydetti.

Türk Telekom Uluslararası ve Toptan Satış Başkanı Mehmet Toros da Türk Telekom grubu olarak yurt dışında önemli açılımlarda bulunmaya başladıklarını belirterek, “Bunların sonuçlarını da almaya başladık. Yolu açıyoruz” diye konuştu.

Milliyet

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler:
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketleri” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...