Antropolojinin babası Levi-Strauss öldü

5 Kasım 2009

 

levi-straussFransız entelektüeli ve modern antropolojinin babası olarak düşünülen Claude Levi-Strauss 100 yaşında hayatını kaybetti.

Levi-Strauss’la ilgili törenin hafta içinde yapılmasının planlandığını belirten Akademi, ünlü antropologun ölüm tarihi ve nedeni hakkında bilgi vermedi.

Brüksel’de 1908′de doğan Claude Levi-Strauss, modern antropolojinin temellerini atmış ve kendinden sonraki araştırmacıları etkilemişti.
Antropoloji alanını yeniden şekillendirdiği konusunda hemfikir olunan Levi-Strauss, düşünce ve ortak davranış örnekleriyle ilgili yeni kavramları, ilkel ve modern toplumlarda özellikle mitleri ortaya çıkarmasıyla tanınıyor.

Levi-Strauss, 60 yıl süren mesleki yaşamında, “Tristes Tropiques” (1955), “The Savage Mind” (1963) ve “The Raw and the Cooked” (1964) gibi antropoloji ve edebi klasiklere imza attı. Levi-Strauss’un 1955′te yazdığı otobiyografisi “Tristes Tropiques” 20. yüzyılın en önemli eserlerinden biri olarak görülüyor.

1973′te Fransa Akademisine seçilen ilk antrolopog olan Levi Strauss, 28 kasım 2008′de 100 yaşına girmişti.

Referans

Teknoport'da Benzer Yazılar:

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“Antropolojinin babası Levi-Strauss öldü” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...