Einstein’ın teorisi hala geçerli

30 Ekim 2009

 

einsteinAmerikalı astronomlar, NASA’nın Fermi gama ışını uzay teleskobuyla yapılan ölçümlerin, Albert Einstein’ın uzay-zaman yapısı konusundaki teorisinin hala geçerli olduğunu ortaya koyduğunu belirttiler.

Uzay teleskobunun ilk yılında yaptıkları gözlemleri Nature dergisinde yayımladıkları makalede anlatan bilim adamları, uzayın en uzak noktalarının üstün çözünürlük ve hassasiyetiyle haritasını çıkaran Fermi’nin bu süre zarfında ışığın en yüksek enerjiye sahip biçimi olan binden fazla somut gama ışını kaynağı belirlediğini kaydettiler.

Evren şimdiki yaşının ortalarında iken bir yıldızın patlamasından doğan değişik enerjilere ve dalga boylarına sahip gama ışınları arasındaki hızı ölçen bilim adamları, 7,3 milyar ışık yılı seyahatten sonra bu ışınların hepsinin de Fermi uzay teleskobunun tespit cihazlarına saniyenin onda dokuzu sürede geldiklerini belirlediler.

206 astronomun ortak çalışmasında, gama ışınlarının hızının ölçmenin modern fiziğin ilkelerini test için hala en önemli saptamalardan birisi olduğu belirtilerek, bu ölçümlerin Einstein’ın 1905′te açıkladığı görelilik teorisinin, “ışık hızı sabittir ve rengi, enerjisi, yönü veya sizin nasıl hareket ettiğinizden bağımsızdır” ilkesini doğrular nitelikte olduğu kaydedildi.

Stanford Üniversitesi’nden Peter F. Michelson, çalışmanın, Einstein’ın hala haklı olduğunu doğruladığına ve şiddetli enerjinin ışık hızında değişikliğe yol açacağını öne süren yeni görelilik teorilerini ortadan kaldırdığına dikkat çekti.

CNNTürk

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Samanyolu’nun merkezinde dev patlama Bilim adamları, Samanyolu galaksisinin merkezinde, birbirine yapışık ve gama ışınları saçan iki esrarengiz dev kabarcık keşfetti. ...
  • Atmosferde karşıt-madde izleri Bilim insanları, NASA’nın Fermi Gama-ışını Uzay Teleskobu’nu kullanarak, Dünya’daki fırtınaların üzerinde oluşan karşıt-madde demetleri tespit ettiler....
  • Gama ışını püskürmesi 8. yüzyılda dünyayı vurmuş olabilir Galaksimizde iki kara deliğin ya da nötron yıldızının çarpışmasından kaynaklandığı düşünülen bu püskürmenin izlerine Japonya ve Güney Kutbu'nda rastlandı....
  • Esrarengiz X-37B hala uzayda ABD'nin çok gizli, görev ve amacı açıklanmayan, küçük bir mekiğe benzeyen insansız uzay aracı X-37B, 270. uçuş gününü doldurarak kendi uçuş rekorunu kırdı. ...

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: , , ,
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“Einstein’ın teorisi hala geçerli” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...