Nükleer piller cebe giriyor

10 Ekim 2009

 

nukleer-pilABD’li mühendisler bozuk para büyüklüğünde ve normal pillerden 1 milyon kat daha uzun dayanan nükleer pil üretmeyi başardı.

Büyük boyutları nedeniyle bugüne kadar sadece askeri operasyonlarda kullanılabilen nükleer piller sonunda cebe girecek kadar küçültülebildi. Missouri Üniversitesi araştırma ekibinin geliştirdiği nükleer pil, aynı boyutlardaki standart pillere göre 1 milyon kat daha fazla elektrik üretebiliyor.

Bu piller, çok kısa tanımıyla, içindeki radyoaktif maddenin bozunması esnasında ortaya çıkan elektrik yüklü parçacıkların toparlanıp akım halinde iletilmesi esasına dayanıyor. Savunma ve uzay uygulamalarında yıllardır kullanılan nükleer piller, besledikleri cihazları on yıllarca çalıştırabiliyor. Bu sayede uzayda yıllarca gidebilecek ve veri iletebilecek uzay araçları mümkün olabildi.

Ancak büyük boyutları yüzünden bugüne kadar bu pillerden küçük sistemlerde yararlanılamamıştı. Nükleer pillerden mikro ve nano boyutlardaki elektronik cihazlarda da yararlanmanın yolunu arayan Missouri Üniversitesi ekibi sonunda bu hedefine ulaştı ve dünyanın ilk minyatür nükleer pilini üretti.

Üretilen pilin bir özelliği de katı yarı-iletken yerine sıvı yarı-iletken kullanılarak dayanma ömrünün binlerce kat arttırılması.

Halen kullanılan nükleer pillerin çoğunda, izotoplardan yayılan elektrik yüklü parçacıkları yakalamak için katı yarı-iletkenler kullanılıyor. Ancak parçacıkların sahip olduğu çok yüksek enerji zamanla yarı-iletkende hasara yol açıyor ve pili öldürüyor. Yeni geliştirilen pildeyse sıvı kullanıldığı için parçacıkların çarpışı ve geçişi yarı-iletkene çok az hasar veriyor.

Ekibin lideri Prof. Dr. Jae Wan Kwon, neredeyse bozuk para büyüklüğündeki nükleer pilin gündelik hayatta kullandığımız standart kalem pillere kıyasla 1 milyon kat daha fazla elektrik temin edebileceğini belirtti.

Prof. Jae, adında “nükleer” sözcüğü geçtiği için pek çok insanın bu yeni teknolojiye şüpheyle bakacağını, ancak bu pillerdeki reaksiyonların hiç bir şekilde sağlığa zararlı olmadığını ifade etti.

NTVMSNBC

Teknoport'da Benzer Yazılar:

  • Silikon nanotellerle daha güçlü piller Lityum-iyon piller için geliştirilen nanotel anotlar, mevcut pillere göre 10 kat daha fazla elektrik şarjı taşıyabiliyor. Bu da pille çalışan araç ve cihazlarda kesintisiz çalışma süresinin yaklaşık iki kat artması...
  • Piller neden patlar? Lityum iyon piller neden patlar? Sık sık patlayan pil haberlerini görüyoruz. Peki ama bu piller neden patlıyor?...
  • Hadron Çarpıştırıcısı tatile giriyor Dünyanın en güçlü parçacık çarpıştırıcısı, yarı güçle süpersimetrik parçacıklar aradıktan sonra büyük hedefi için dinlenmeye çekilecek....
  • Türkiye ile Rusya nükleer enerjide işbirliği anlaşması imzaladı Türkiye ile Rusya arasında uzun süredir devam eden nükleer santral görüşmeleri sonuçlandı. İki ülke nükleer enerjide 20 milyar dolarlık işbirliği anlaşması imzaladı....

Türk Basınından:

You've either entered a category ID that doesn't exist or have no feeds configured for this category. Edit the shortcode on this page with a category ID that exists, or go here and and get an ID that does exist in your admin panel.
Etiketler: ,
Bu yazıya yorum ekleyebilir, ya da yazıyı kendi sitenizde geri izleme yoluyla kaynak gösterebilirsiniz.

“Nükleer piller cebe giriyor” için yorum sayısı: 0

Yorumunuzu yazın...